Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Капитал" на 30 години:

Журналистика за хората и срещу кризата в институциите

За дълбоките взаимовръзки зад актуалните събития в държавата – разговор с журналистите от една от най-значимите медии на прехода

Алексей Лазаров, Мила Чернева, Анина Сантова, Йоан Запрянов
Снимка: Даниел Ненчев

Кой цитат от Христо Ботев би могъл най-добре да опише сегашната политическа ситуация в България? Как историята на Италия в годините след 1946 г. може да ни даде ключ за осмисляне на настоящите трусове в българската прокуратура? С какви важни изводи за проблемите в институциите можем да се сдобием чрез един развален принтер?

Отговори на тези и други подобни интригуващи въпроси дават журналистите от "Капитал" Алексей Лазаров (главен редактор), Мила Чернева, Анина Сантова и Йоан Запрянов. Четиримата гостуваха в "Късното шоу" по Радио София, а поводът беше 30-годишнината на вестника, който вече отдавна не е само хартиено издание, а предлага журналистика в най-различни форми.

Освен анализ на дълбоките взаимовръзки зад актуалните събития, който е може би главната причина "Капитал" да бъде една от най-значимите български медии през последните десетилетия, в разговора с журналистите ще чуете и коментара им за предизвикателствата на тяхната професия.

Слушайте тук:

В същия епизод на "Късното шоу" темата за журналистиката се разгърна и в аспекта си, свързан с променящото се поведение, което аудиторията демонстрира при взаимодействието си с журналистическо съдържание.

Гост в тази връзка беше доц. д.н. Мария Попова, а посока на разговора даде новата ѝ  книга "Аудитория и журналистика. Социални и комуникационни промени в поведението на аудиторията и видовете журналистика".

"Социалните мрежи и интернет поставиха една много по-широка рамка на участие на аудиторията. Всъщност идеята зад тази книга беше да наблюдава медийния съучастник, както го наричах аз за себе си", посочи доц. Попова.

Как интернет разми границите на това какво представлява медийната организация? Какво можем да очакваме от метавселената? Какви са тенденциите в създаването на журналистическо съдържание и във взаимодействието на аудиторията с него?

Чуйте отговорите в разговора с доц. Попова:

По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Значителна облачност преди промяната в почивните дни

Облачността днес ще бъде значителна, с валежи, главно в Южна България. Над североизточните райони ще има по-съществени разкъсвания и намаления па облачността. Ще духа умерен, след обяд в Югоизточна България и по Черноморието – силен североизточен вятър. Максималните температури ще бъдат предимно между 13° и 18°, в София – около 13 °. Над..

публикувано на 10.05.24 в 07:20

Май - месец за подкрепа на българското образование

Месец май е месецът на образованието в България , но освен празници, учениците ни имат нужда от образование, което ги подготвя за живота в 21. век. Българските училища, с малки изключения, са все още далеч от това да предлагат съвременно качествено образование, смятат от "Заедно в час". Неправителствената организация през целия месец..

публикувано на 09.05.24 в 19:24

Помагайки на българите по света да се върнат у нас, помагаме на България

На последното издание на най-големия форум за българи зад граница: "Кариера и живот – защо в България?", който се проведе в Берлин, организаторите от платформата "Bulgaria Wants You" проведоха онлайн анкета, чиято цел бе да обобщи профила на посетителите, причините за заминаването им и възможностите за тяхното завръщане в родината. "..

публикувано на 09.05.24 в 17:40

Чатботът Краси ще упътва посетителите на Софийския фестивал на науката

14-ото издание на Софийския фестивал на науката ще се проведе от 9 до 12 май 2024 г. в София Тех Парк. Фестивалът предлага достъпни и забавни събития, които разкриват как чудесата на науката и най-новите проучвания от целия свят обогатяват живота ни, обясняват познатите явления от ежедневието ни и носят надежди за бъдещето на човечеството...

публикувано на 09.05.24 в 16:43
Адриан Николов

Лек спад на неравенството у нас, всеки десети работещ е беден

Бедността у нас лека намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга. Подобренията обаче са бавни, а политическият хаос обещава да забави с години фундаменталната промяна на социалната система, която има реален потенциал да..

публикувано на 09.05.24 в 15:45

Седмо издание на наградите "Златни патета"

Наградите "Златни патета" 2024 г. ще бъдат раздадени за седма поредна година на официална церемония в средата на месец май, като те  подкрепят прогресивната българска музика. Публиката определя кои ще са победителите, като гласува онлайн в специално създадената платформа . Гласуването в ежегодната кампания "Златни патета" вече започна. Графа,..

публикувано на 09.05.24 в 15:05

Денят на Европа и мирът

Теодор Стойчев е ръководител на Бюрото на Европейския парламент (ЕП) в България. По случай 9 май, Денят на Европа той беше гост в предаването "Радиокафе". Стойчев сподели, че обединението на европейските държави в Евросъюз е цяло чудо, въпреки противоречията, противопоставянето и войните, които те са имали помежду си в исторически план...

публикувано на 09.05.24 в 14:51