Няма достатъчно места за децата в столичните ясли и детски градини. Това е неизненадващият извод от проучване и анализ, направен от експертите на „Екипът на София“ заедно с Института „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE).
„Проблемът е както количествен, така и пространствен. Колкото и странно да звучи, има и квартали, в които дори има излишък на места в детски градини.
В следващите 3 години трябва да се направи това, което беше нужно да се направи преди 10 години - нещо много просто, а именно картиране на проблема. Тоест, къде са детските градини и какъв е капацитетът им, какъв е имотът, кои са най-предпочитани и т.н. Не е за вярване, но тази информация я няма събрана на една място“, коментира пред БНР-Радио София урбанистът Емил Христов (▼) от сдружението „Екипът на София“.
По думите му, в южните софийски квартали, местата са „буквално нула“, така се натоварват съседните, увеличава се т.нар. паразитен автомобилен трафик. Трябва да се знае къде какъв е дефицитът, за да се намери и приложи най-вярното решение. Ако се строят нови детски градини, те да са там, където нуждата е най-остра.
Точковата система за класиране на децата трябва да бъде оптимизирана, смята Христов. Той изтъкна, че по принцип една детска градина винаги се планира на 5-минутно пешеходно разстояние от близкоживеещите потребители.
Анализ на дефицитите в социалната инфраструктура (столичните ясли и детски градини)
Чуйте разговора на Божидар Янев.
Снимка: sofiaplan.bg
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен. За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..
Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..
Документалният филм "Гец" е посветен на големия български актьор Георги Георгиев - Гец – един от най-сниманите актьори в киното и сред стожерите на Народния театър. Във филма историята на Гец е разказана от неговия син – Данаил Георгиев, който е известен композитор на филмова музика и живее в САЩ. Данаил се доверява на екипа и предоставя личен..
В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа. Според специалисти минусовите температури са унищожили цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощните дървета. Щетите са повсеместни, каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега..