Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се страхува от изкуствения интелект?

Снимка: Praktika

Изкуственият интелект и приложението му в творчеството – това е темата на дискусия, в която ще вземат участие журналисти, продуценти, графични дизайнери, които се занимават ежедневно с творчески дейности.

Повече научаваме от разговора  в предаването "Радиокафе" с Радослав Бимбалов.

„Идеята е да съберем хора, които има какво да разкажат за това, как изкуственият интелект навлиза в дигитализацията на бизнеса – в обработката и анализа на големите количества данни, но и как той започва да променя компаниите, които се занимават с творчество и с комуникации“, разказа той пред БНР-Радио София.

За да споделят своите опит и мнение за настоящето и бъдещето на изкуствения интелект в бизнеса и креативната индустрия, в събитието ще вземат участие експертите: Петър Торнев - управляващ директор на Технологичен център на „Аксенчър“, журналистите Сирма Пенкова, Йоан Запрянов, художниците и криейтив директори  Яна Карадимова и Венцислав Вълев и Лъчезар Велинов – основател на продуцентска къща.

В последното столетие ние, човеците се опитваме да създаваме все по-добри машини, които да ни заместват в нещата, които правим, посочи Бимбалов и поясни, че вероятно твърде бързият темп на навлизане на изкуствения интелект в човешките дейности създава стрес фактор от това, че все още не можем да свикнем и да осъзнаем какво се случва.

„За хората,  занимаващи се с творчество, изкуствения интелект не просто не е заплаха, а е нова възможност – това е „трета ръка“, която можете да имате, защото той е много бърз, гъвкав, и може да помогне да изпълните неща, които иначе отнемат много време – в една визия, или дори в един текст“, категоричен е той.

"Машината може да е по-добра с по-разширените си възможности, но тя няма въображение, което притежава човешкият мозък. Именно тук колаборацията между човека и машината може да достигне до високи нива“, посочи още Бимбалов и допълни, че взаимодействието машина-човек всъщност е една партньорска работа, която има своята полезност.

А въпросителните, които възникват относно авторските права, как се ползват и какъв е достъпът до всички неща, създавани от човека някога, някъде, това си е наш, човешки проблем.

„И сега проблемът ще стане сериозен – ще видим, как ние сме се превърнали в големи плагиати, сега учим и машините да плагиатстват“, отбеляза още Бимбалов. 

Според него и изкуственият интелект не може да създава сам абсолютно нищо, той създава под командата на човека.

Чуйте още интересни детайли по темата от разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският проект "Паркът" беше отличен на наградите "Нов европейски Баухаус"

Българският проект „Паркът“ беше отличен на наградите „Нов европейски Баухаус“. Той се осъществява от месец февруари 2023 г. в столичния район „Младост“, където след пандемията екипът на фондация „Колективът“ решават, че искат да върнат гражданите на място, на което да се забавляват и да споделят. Един от хората, които работят по проекта, е арх...

публикувано на 19.04.24 в 10:37

Ремонтират 30 000 кв.м тротоари в столичния "Младост"

Вече са възложени дейности те за новия строителен сезон, каза пред Радио София кметът на район „Младост“ Ивайло Кукурин. „Отново сме го разделили на принципа, който е приет още при разпределянето на средствата и усвояването им със Столичната община - 30% възлагаме ние, останалите са през Столичната община“, обясни Кукурин. Той добави,..

публикувано на 19.04.24 в 09:02

Временно затварят за движение ул. “Флора Кънева” в район “Лозенец”

От 09:00 до 18:00 часа днес, временно ще бъде затворена ул. “Флора Кънева“ в “Лозенец”, при кръстовището с бул. “Филип Кутев“, съобщават от районната администрация. Спирането на движението се налага поради асфалтиране на участъка. В момента текат строителни дейности по изграждане на ул. “Филип Кутев“ в участъка от бул. “Черни връх“..

публикувано на 19.04.24 в 08:13

Остава облачно, с температура в София около 13°

Днес облачността над страната ще е значителна, с по-съществени разкъсвания по поречието на р. Дунав. Около обяд в Рило-Родопската област ще започнат валежи, които до вечерта ще обхванат по-голямата част от Южна България, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще се усили. Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°, в София..

публикувано на 19.04.24 в 07:35

"Форум", 18.04.24: Рекордни стойности на корупция през 2023 година

В четвъртък, 18.04.24 г. коментаторите във "Форум се спряха на следните теми: Докладът на Центъра за изследване на демокрацията, който сочи, че 2023 година е била рекордна по отношение на корупцията Евроизборите Коментаторите: •  Социологът Мила Минева •  Рапърът Матю Стоянов (Жлъч) Повече подробности можете..

публикувано на 18.04.24 в 19:18

Трето издание на състезанието "Трън Ултра Рън"

На 11 май 2024 г. със старт и финал в трънското с. Велиново ще се състои Третото издание на състезанието по планинско бягане "Трън Ултра Рън" 2024. Участниците могат да избират между четири изключително живописни трасета с различна дължина и трудност, като всяко едно предлага уникално цялостно изживяване и неповторими панорамни гледки. "Трън..

публикувано на 18.04.24 в 18:50

Стартира кампания по почистване в община Радомир

По повод Деня на Земята Община Радомир организира почистване на всички населени места намиращи се на територията й. Събитието ще се случи в рамките на 2 дни – 20 и 21 април 2024 г. То е част от годишната кампания на Община Радомир, която ще се проведе в няколко етапа, включващи почистване и облагородяване на всяко населено място, засаждане,..

публикувано на 18.04.24 в 17:36