След спираща дъха демонстрация на умения, стратегия и решителност, Илия “Lmzs” Ръжгев взе шампионската титла на глобалния турнир Red Bull Solo Q. Въпреки всички препятствия по пътя си, Илия не само стана първият българин, класирал се до финалната фаза на турнира, но и взе титлата световен шампион. Чуйте повече от интервюто на Александра Илиева с Илия:
"League of Legends е игра 5 срещу 5 играчи, има 150 герои, като всеки от тях има своите магии и уникален начин на игра. Има един на топ-линията, един по средата и двама долу, както и един в гората, който помага на всички", обяснява Илия по най-простия възможен начин, но това със сигурност не изчерпва всичко - особено дългите часове в тренировки и сложните стратегии.
"Тренирах 2-3 седмици, беше забавно. Бяхме 23 състезатели. Имаше плейофи. Първата ми игра бе с американския шампион. Един двубой е около 8 минути. Загубих първата игра, но играх по-добре от него и в следващите две нямах проблеми. Бях впечатлен от нивото на тези около мен, аз съм ОК да ме бият по-добри от мен, защото така се научавам. Следващият ми противник бе същата история. Вторият ден се събират най-добрите играчи. Бях се притеснил, във финала бе много важно да покажа най-доброто от себе си."
Въпреки неуспех в първия кръг срещу аржентинския шампион през втория ден от турнира, Илия запази самообладание и се върна обратно в надпреварата. Той се изправи в реванш срещу шампиона на САЩ, както и в битки срещу бразилския и унгарския шампион, за да си осигури място на дългоочаквания финал. Там се изправи срещу Гонзало “Addow” Мюлер - аржентинецът, който го беше победил в първи кръг. Този път Илия излезе като решителния победител с 3:0, с което завоюва и титлата.
Забележителният успех на Илия "Lmzs" Ръжгев го вкара в историята на професионалния български esport като първия роден състезател завоювал тази престижна световна титла.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..