Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валерий Тодоров: "Репортажът е солта на журналистиката"

Снимка: Радио София

"Медии и време. Журналистика, истина и реалност" са на фокус в едноименната книгата на журналиста и бивш генерален директор на БНР Валерий Тодоров, с премиера на 6 юни, от 17.30 часа в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Той разказа повече подробности пред Радио София.

"В заглавието се съдържат много знаци. Медиите и времето са две пространства, които непрекъснато се пресичат. На нас винаги не ни стига времето, ние работим за времето, да изпреварим времето, след това го догонваме ако то ни изпревари, така, че времето в медиите е много важен фактор. Всичко да стане точно на време, мигът да се пресъздаде, за да може ние да сме в центъра, да сме очевидците на събитието, да сме първите", сподели Тодоров.

Той добави, че медиите са хрониката на времето, те създават тази история на времето и затова въпросът за действителността и медийната реалност са две свързани, но много различни понятия. Освен това подчерта, че в медиите има все повече развлечения и по-малко журналистика, особено в телевизиите. Често не всички в медиите са журналисти и не всичко е журналистика, като това е една подмяна на професията.

"Тази книга ще бъде интересна за много широка публика, за журналисти, за хора, които искат да се занимават с журналистика, за преподаватели, които по-слабо познават практиката на журналистиката... Изобщо тук ще срещнете термини и понятия, с които се измерват медийните стандарти. Също така неизкушената публика ще може да надникне в кухнята, да види как се прави една новина, как се обработва, какви са рисковете в линеен план и в координатен, когато се намесват различни фактори. Как те да се отсеят, как през различните гледни точки да се спазят изискванията за пропорционалност, за съпоставимост, за обективност, стремежът в журналистиката да се понижава субективният фактор, тоест достоверността да се приближава до истината. Успяваме ли, не успяваме ли, кои са капаните и кои са съзнателните манипулации", коментира той.


Тодоров посочи, че когато се загуби истината и доверието, когато съвестта на журналиста се пребори в името на някакъв интерес, тогава журналистиката умира и се превръща в обслужваща дейност.

"Ако политиката е изкуство на възможното, то бих казал, че журналистиката е изкуство на възможностите. Колкото повече лични възможности имате, личната компетентност и колкото повече възможности има самата медия да ви стимулира в това развитие, толкова по-силна ще е истината, или толкова по-близко ще сте до онова, което наричаме достоверност, обективност, плурализъм на гледните точки", каза Тодоров. По думите му интервюто е един от най-сложните жанрове, а репортажът е солта на журналистиката.

Относно цензурата той сподели, че пандемията е показала докъде може да достигне намесата на държавата. По този начин се стига до социална изолация, налагане на модели на поведение, на потискане на личността. И добави:

"Аз се безпокоя, че ние отново вървим към един такъв модел, в който трябва да знаем какво може и какво не може и някой ни диктува какво може и какво не може. Аз мисля, че всички гласове трябва да се чуват".

По думите му в радиото езикът е един, той трябва да е максимално описателен, докато в телевизията думите допълват картината.

"В уеб журналистиката стигаме до метареалността, в която можем да загубим изобщо представа за действителността. Това е един много силен рисков фактор, който също присъства като акцент, като зададен въпрос в монографията, за която говорим", сподели Тодоров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 13.02.25: Някой усети ли еднодневния пазарен "бойкот"?

В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37