Повече от половината учители в България са готови за ефективна стачка, ако не получат увеличение на заплатите. Това е показало национално проучване, проведено от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ сред педагозите.
69,2 на сто от участвалите в проучването очакват увеличение на учителските заплати с 30% след гласуване на бюджета за тази година, а 26 на сто от респондентите са съгласни и на 20% ръст.
Преобладава искането увеличението да е от 1 януари 2023 г., а 26,7% очакват това да се случи от 1 юли.
„Проучването показа, че българските учители на първо място не очакват повишение на заплатата, а по-скоро настояват като приоритет да бъде промяната в учебните програми по учебните помагала и в естетиката на българското образование, ориентирани към не обема материал и възпроизвеждане. На второ място очакват промяна в последния образователен закон“, коментира пред БНР-Радио София Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.
По думите му, учителите смятат, че финансирането на сектора трябва да бъде инвестиция в бъдещето, а не да става на остатъчен принцип - като необходимо зло, защото няма как без образование.
Петров изтъкна:
„Да не спираме забравяме, че целта на образователната система е да създава и формира добри хора и добри граждани, които имат не само знания и способности, но и много умения да се държат културно, толерантно, да живеят в общност - нещо, което напоследък виждаме, че е дефицит в българското общество.“
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..