Повече от половината учители в България са готови за ефективна стачка, ако не получат увеличение на заплатите. Това е показало национално проучване, проведено от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ сред педагозите.
69,2 на сто от участвалите в проучването очакват увеличение на учителските заплати с 30% след гласуване на бюджета за тази година, а 26 на сто от респондентите са съгласни и на 20% ръст.
Преобладава искането увеличението да е от 1 януари 2023 г., а 26,7% очакват това да се случи от 1 юли.
„Проучването показа, че българските учители на първо място не очакват повишение на заплатата, а по-скоро настояват като приоритет да бъде промяната в учебните програми по учебните помагала и в естетиката на българското образование, ориентирани към не обема материал и възпроизвеждане. На второ място очакват промяна в последния образователен закон“, коментира пред БНР-Радио София Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.
По думите му, учителите смятат, че финансирането на сектора трябва да бъде инвестиция в бъдещето, а не да става на остатъчен принцип - като необходимо зло, защото няма как без образование.
Петров изтъкна:
„Да не спираме забравяме, че целта на образователната система е да създава и формира добри хора и добри граждани, които имат не само знания и способности, но и много умения да се държат културно, толерантно, да живеят в общност - нещо, което напоследък виждаме, че е дефицит в българското общество.“
Продължава да намалява икономическата свобода в България, сочи публикуваното от Института за пазарна икономика изследване “Икономическа свобода по света 2023” . То е проведено съвместно с канадския институт „Фрейзър“ и отрежда на страната ни 43-ото място сред 165 държави и територии. Миналата година България заемаше по-предни позиции в..
На 22 септември Националният военно-исторически музей ще отбележи 115-тата годишнина от обявяването на Независимостта на България с нова изложба, а от 11 часа, като входен билет за посетителите ще има безплатен тематичен тур в музея, разкри в ефира на Радио София доц. д-р Соня Пенкова. Всички желаещи ще могат да се включат, дори и да са..
Първият международен форум и изложение „Енергийна еволюция 2023: европейски практики, местно приложение“ ще се проведе на 2 и 3 октомври 2023 г., от 9.00 до 17.00 часа, в Интер Експо Център. Събитието ще обедини експерти от различни сектори, каза пред Радио София д-р инж. Веселин Тодоров . Той добави, че дискусията ще даде насоки за..
Политическата обстановка у нас не може да се окачестви като неспокойна, колкото е поляризирана, коментира пред Радио София политологът, преподавател и експерт по управление на кризи Искрен Иванов . „Големият проблем не е стабилността на правителството, защото на този етап не се задават дестабилизиращи тенденции, а по скоро разделението..
Петият сезон на "Литературни маршрути 2023" на фондация "Прочети София" завършва през септември и октомври 2023 г. с нови дестинации по стъпките на именити личности от българското изкуство и култура. Подробности по темата разказа Тодора Радева, директор на фондацията. По думите й един от маршрутите, проведен на 16 септември 2023г. е бил посветен..
На 25 септември 2023 г. ще бъде представена книгата "Частните армии. Еволюцията на войната". В предаването "Радиокафе" събеседник бе нейният автор – д-р Христо Тутунаров, преподавател в Университета за библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ) Винаги ли са съществували частни армии, откога ги има, кой ги е създавал? Ето..
Веселина Иванова, заместник директор на Втора английска гимназия "Томас Джеферсън" разказа за новите проекти, които предстоят през тази учебна година, както и за участието им в програмите на "Еразъм +". "Новата учебна година във Втора английска гимназия започна с вълнение, особено за учениците, които посрещаме за първи път, а това са нашите..