Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според годишния доклад на АКФ

Антикорупционните институции - с "широко затворени очи"

Даниела Пенева
Снимка: Елисавета Белеганска

Антикорупционният фонд (АКФ) представи за пети път своя годишен мониторингов доклад върху дейността на държавните институции срещу корупцията по високите етажи на властта. Озаглавен е „Антикорупционни институции 2022. Широко затворени очи“.

„От направен направения анализ сме установили, че дейността на антикорупционните органи не отразява същинското състояние на корумпираност. По отношение на наказателното преследване сме представили 56 ключови разследвания за корупция (от прокуратурата и практиката на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество - КПКОНПИ). От всички тях 15 са приключили с оправдателни присъди и само 4 - с осъдителни. Всички останали разследвания не са приключили, а пък от страна на антикорупционната комисия от 124 разгледани решения по същество само 25 са установили конфликт на интереси.

На практика не е отразено същинското състояние на корумпираност. Излиза, че виновни лица за извършени корупционни деяния на практика няма“, коментира пред БНР-Радио София Даниела Пенева от Антикорупционния фонд. Тя е правен експерт, професионалният ѝ интерес е насочен към работа в помощ на развитието на гражданското общество, в частност постигане прозрачност в работата на обществените институции, и изследване и анализ на корупционни практики.

За последните 6 години единствената нова осъдителна присъда с ефективно наказание лишаване от свобода е по отношение на районния кмет на „Младост“  Десислава Иванчева, се казва в доклада.

По изчисления на АКФ прокуратурата има едва около 20% успеваемост по държавното обвинение. От всички случаи, свързани с корупция, само 4 случая са успешни, които са успели да осъдят лицето за извършено престъпление.

„Ние сме стигнали до извод, че всички дела, образувани пред граждански съд от страна на комисията срещу граждани, дори не са свързани с разследване или противодействие на корупцията. И това поради тази причина ние поискахме достъп до информация от страна на комисията, но тя не ни предостави решенията си, с които сезира съда за отнемане на незаконно придобито имущество на граждани. Това е и основен проблем с прозрачността от страна на комисията“, отбеляза още Пенева.

Чуйте разговора на Елена Пъневска.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмицата започва със слънце в София

Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..

публикувано на 12.05.25 в 06:35

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51