Тя поясни, че писмото е продължение на едно дълго настояване към институциите, както към изпълнителната, така и към законодателната власт, тъй като в последните три години усилията на НМД са били насочени към това да се провери доколко партиите желаят да провеждат политики към децата.
"Тази инициатива, въпреки кратките народни събрания и предишното правителство с кратък хоризонт, наистина поставиха частичен фокус, доколкото беше възможно на теми, които през годините бяха силно пренебрегвани", отбеляза Николова. Тя добави, че няма значение, че хоризонтът е кратък, но когато има поставени стабилни основи, политиките могат да бъдат започнати.
"Огромният проблем на детските политики е, че те са парцелирани и разпръснати в много институции, което не води до един цялостен поглед, до една висока цел, която бихме искали да постигнем в държава в грижата за децата. Това, което е вярно за цялото е вярно и за децата с тази разлика, че политиките, които засягат гласоподавателите или възрастните намират своите решения поради различни интереси, обстоятелства и така нататък, докато детските политики остават в периферията", сподели тя.
Николова посочи, че Държавната агенция за закрила на детето не работи добре, защото тя е подчинена на Министерство на труда и социалната политика и няма мандат да фокусира политиките, няма собствен бюджет и няма пряко отговорен представител, който да фокусира тези политики. Приемната грижа се финансира само по европейски проекти, приемните родители нямат сигурност за своята работа и са в уязвима ситуация, тъй като се грижат за деца, които идват от много трудна семейна среда. България е една от малкото страни, в които родител осиновител може да "разсинови" детето, което е поредна психологическа травма за него.
Статистиката сочи, че от 1992 година насам детското население под 14 годишна възраст у нас е намаляло с над 40%. Деца живеят в едно от всяко пето домакинство у нас, като всяко трето от тях е в риск от бедност и социално изключване, а в България от десетилетия няма жилищна политика. Относно опасенията за закриване на Националния център за безопасен интернет Николова сподели, че той е бил спасен от частно финансиране, както и частично финансиране от УНИЦЕФ. Тя добави, че за съжаление не е намерено решение той да стане част от структурата на някое министерство, което има отношение към въпросите на безопасния интернет и онлайн общуването на децата.
Противодействието на дезинформацията в областта на детските политики Николова отбеляза, че това е една червена нишка, която е изключително важна за националната сигурност. В сегашните времена на хибридна война дезинформацията при детските политики въздействат чисто емоционално върху най-големите страхове на родителите.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..