"Есетрите в България" - по тази тема от изключителна важност е разговорът в предаването "Добър вечер, София". Още преди 1 година по предложение на WWF България, Министерството на околната среда и водите обяви нова защитена местност в участъка на река Дунав, наречена "Есетрите – Ветрен".
Какви са резултатите днес, разказва Стоян Михов – ръководител на програма "Води" към WWF България.
Това е и първата защитена територия у нас, посветена на оцелелите десетки милиони години есетри. Защитената местност обхваща повече от 288 хектара от площта на река Дунав близо до село Ветрен и пред езерото Сребърна.
В границите ѝ изрично се забранява добив на инертни материали от коритото на реката, както и драгиране на дъното ѝ.
Основната цел за опазване в защитената зона са есетровите риби, чиито малки са избрали този участък от реката като място за хранене и почивка по дългия им стотици километри път към морето. Освен есетрите, още 40 други вида риби са установени в този малък участък на реката, като 21 от тях са включени в Червената книга на България.
Този ход цели опазването на местообитанията на критично застрашени, застрашени и уязвими видове риби.
"Голяма част от есетрите са мигриращи риби. Те живеят предимно в Черно море и влизат в река Дунав само за да се размножават. В България са съществували 6 вида есетри, но за съжаление 2 от тях са вече изчезнали от река Дунав – това са немската есетра и шипът, а останалите четири вида са критично застрашени. От тях най-слабо застрашена е чигата – най дребният вид, който живее само в реката, а останалите са с много сериозно намалели популации", съобщава Стоян Михов.
Той посочи, че причината за това е не само ВЕЦ "Железни врата", но и заради това, че техният хайвер, така наречения "черен хайвер" е символ на лукс и е много скъп на пазара.
"При направено десетгодишно проучване, при една от експедициите ни, установихме много малки есетрови рибки излюпени тази година, да се концентрират на едно доста дълбоко място, в района на село Ветрен. В продължение на 10 години е установено,че там се концентрират всичките 4 вида, като спирка на която да се хранят по пътя им към Черно море", разказа още Стоян Михов.
Той допълни, че това място е известно и с интензивния риболов, поради което е възникнала идея тази местност да бъде обявена за защитена, която се оказва, че е една от първите в Европа, изцяло посветена на защитата на есетровите риби.
Основната цел на експертите е, да не се допускат грандиозни промени и да се допуснат потенциално опасни проекти по река Дунав, които биха застрашили и есетрите и поминъка на рибарското селище.
Как се приемат от местните жители ограниченията в тази област и как те самите те допринасят за опазването на защитените видове, чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
Снежана Маринова за новото издание на книгата ѝ " Мозайка от миналото на Стара Загора ", чиято софийско представяне предстои: "Много теми останаха извън първото издание. Допълнихме го с 11 нови. За съжаление опожаряването на града в 1877 засяга и архивите. Оцелява само това, което е било извън града. Сега можем да обменяме с колегите дигитални копия,..
Гвардейският оркестър на България е първото музикално формирование в България, осъществил и първите записи в различни жанрове, които ще чуем тук. Историята на оркестъра е описана в книгата на д-р Галя Грозданова-Радева, тук е и Стефани Михайлова, съдействаща за съставянето и представянето на книгата:
Преводачката и журналистка Вера Балабанова е последната жена в живота на поета-символист Теодор Траянов. Тя остава с него до кончината му, въпреки че той редовно я води на гроба на голямата си любов, актрисата Дора Дюстабанова, и казва че иска да бъде положен до нея. Писателят признава пред своята Вера: „Не съм носил добро на жените, не съм…“..
От двора на БНР търсим 10 градски съкровища в интерактивната градска игра. Трудни ли са местата, които трябва да бъдат открити? С нас е и водещата в "Легендите на София" Магдалена Гигова. Нейна е идеята участниците да си включат крачкомерите и да не тичат, за да не се объркат с участниците в маратона.
Отличителна черта на най-стария музикален фестивал у нас – „Варненско лято“ е международния симпозиум , който за шеста поредна година събира изтъкнати европейски музиколози в морската ни столица със специално подготвени доклади. Досегашният път на темите, провокирали създаването на доклади минава през теми като „ Творческият процес през погледа..
В последния работен ден от седмицата, темите от деня в предаването "Форум“ коментираха политическият анализатор и преподавател в НБУ Любомир Стефанов и Пламен Димитров от Българското геополитичиско дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Политически обзор на седмицата - кризата с боклука и последствията след..
Преди седмица жителите на Белица излязоха на протест заради състоянието на пътищата в района. Пътната отсечка с дължина над 63 км свързва Софийска с Пазарджишка област, като е и най-пряката връзка между столицата и град Панагюрище. Освен това пътят свързва няколко села в района с по-големите населени места. По думите на шофьори и живеещи..