Ако хората нямат свое жилище, за да разберат кое е по-разумно да предприемат – да живеят под наем или да закупят жилище чрез ипотека, Трябва да направят добра сметка, в зависимост от конкретната ситуация.
За правилната калкулация трябва да се съобразят няколко фактора - какъв стандарт на живот имаме, каква заплата получаваме, в кой град живеем, какви са актуалните цени на имотите и т.н., препоръча слушателите на БНР-Радио София Георги Захариев, финансист, инвеститор и основател на Финансова академия.
Освен изброеното, от значение е емоцията - в каква среда ние сме израснали, какви са нашите ценности, как разбираме финансовата свобода – сигурността от собствеността или възможността да бъдем мобилни и по отношение на местоживеенето.
При покупка са нужни спестявания поне около 20% от стойността. За София може би трябва да се започне минимум с 50-60 хиляди лева, без да забравяме разходите по сделката – за брокер, Агенция по вписванията, нотариална такса, както и средствата за евентуален ремонт или довършителни работи.
Фактът, че притежаваме имот, всъщност, върви със своите разходи, които много често хората не отчитат в самата калкулация, изтъкна Захариев.
По негови данни в София около 10% от имотите се дават под наем, а около 40% от имотите стоят празни.
У нас много хора притежават имоти, дори по повече от един и обяснението е, че в близкото ни минало това е било много достъпно спрямо доходите. На Запад не е така - там сумата, която хората трябва да заплатят, е непосилна за тях и не са много, които могат да предприемат такава стъпка. В този смисъл полека-лека България започва да прилича на една средна европейска страна.
В сегашната ситуация вероятно наемите като процент у нас ще продължат да се увеличават спрямо общия брой използвани имоти, защото се очаква повишаване на лихвите по кредитите в България, вероятно от есента, допълни експертът.
Както в много големи градове по света, така и в София има имоти, които не се ползват и не се дават под наем. Закупени са с инвестиционна цел и се чака подходящ момент за излизане на пазара.
Чуйте още по темата в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..