Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгите и философските есета като повод и стимулант учениците да четат и мислят

Василен Василев
Снимка: Димитър Ганев

В предаването „Радиокафе“ гостува Василен Василев, преподавател по философия на ученици от 8. до 10. клас в 19-о училище „Елин Пелин“ в София. 

Разговорът с него се акцентира върху Конкурса за ученически философски есета – първи опит ученици да пишат по кратки откъси от книги, но не какви да е, а книги, за които има презумпция, че са твърде сложни и са само за възрастни, и то софистицирани.

Инициативата е на издателство „Критика и хуманизъм“, начело с госпожа Антоанета Колева, осъществена с подкрепата на НФ „Култура“, посочи Василев и допълни, че е бил поканен като жури.

„Моята роля беше заедно с колеги от Френската гимназия и НПМГ да прочетем есетата, да ги оценим, да ги дискутираме и след това да ги класираме.
Финалът беше в „Гьоте институт" миналата сряда“.

Издателството, автор на инициативата, е единственото водещо, специализирано, което се занимава и разпространява, превежда и запознава българските читатели с хуманитарна литература (в широк смисъл на думата), която се отнася както до философията, така и до социологията, културологията, психологията и психоанализата, като експериментира в различните начини тя да достига до хората, посочи Василен Василев. Един от тези нетрадиционни иновативни подходи е чрез буктрейлъри, като идеята е не просто да се представи сухото съдържание на книгата, а чрез аудио-визуалното представяне да провокират читателя да я разгърне.

„С помощта на буктрейлъри те правиха мини театрални пиеси, в които не участват актьори, а хора от сферата на хуманитаристиката – студенти и университетски преподаватели - посочи още той. - Идеята на конкурса е да се види по какъв начин тази литература може да достига и до ученици и да си взаимодействат с нея и помежду си, да се насърчат младите хора, които сега започват да развиват мисленето си, да продължат да го правят, подчерта Василен Василев.

Той разкри, че есетата, базирани на книги от издателството, обхващат най-различни по характер теми, например за призванието, използвайки дори отделни изречения и фрагменти.

„Не е необходимо децата да са прочели книгата, за да пишат върху нея, а по-скоро да са открили в нея нещо, което да ги провокира, да вкара въображението им в действие и да напишат нещо“, подчерта преподавателят.

Той изтъкна, че знанието в наши дни е нещо множествено, плуралистично и книгите не са единствен медиум на знания и е важно отношението на родители и учители към желанието на младите хора да четат.

В разговора ще чуете как Василев чрез методите си на преподаване достига до хората със специални образователни потребности, как самият той избира философията.

„Трябва да си добър комуникатор, добрият учител по философия е този, който държи на критика – не само позволява да го критикуват, а полага това в основата в работата си с учениците, защото преди всичко, философията е едно приятелство“, твърди Василен Василев.

Чуйте разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.11.24: Възможно ли е правителство с равноотдалечен премиер?

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: -   Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер -  Възможно ли е правителство с равноотдалечен..

публикувано на 26.11.24 в 19:05

За дванадесети път "Тази Коледа чудесата правите Вие"

Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..

публикувано на 26.11.24 в 18:12

За десети път "Базар на професиите" среща младежи с професионалисти от различи сфери

Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..

публикувано на 26.11.24 в 17:00

Целогодишно приютът за бездомни хора в Перник приема нуждаещи се

Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..

публикувано на 26.11.24 в 16:05

Изложбата "Странни мисли по никое време" ще покаже 30 любопитни и изненадващи творби

В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..

публикувано на 26.11.24 в 15:46