Преди дни в столичната арт галерия „Даниела Стойкова“ се откри изложба на съвременна абстрактна живопис под наслов „Паралелна реалност“.
Експозицията включва 65 авторски оригинални картини с маслени бои, които представят една зряла и нова концепция в света на живописта.
Абстрактната изложба е вдъхновена от нашето ежедневие в големия град: шумно, забързано, едва-едва докосващо силуетите и сенките на големите сгради и заобикалящата ни реалност.
В предаването „Радиокафе“ художничката Даниела Стойкова - автор на експозицията, сподели радостта си, че вече има своя галерия, където да представя творбите си на живо.
„Тази изложба е едно абсолютно ново мое амплоа, тъй като досега не съм правила нещо подобно. Тя е абсолютно различна от досегашното ми творчество“, сподели тя пред БНР-Радио София и допълни, че това е първата колекция, която създава с такава модернистична линия.
„Насочила съм се към съвсем абстрактно изкуство, бих казала доста по-зряло и различно, в моето творчество“, поясни Стойкова.
Картините за експозицията са подготвяни отдавна и обхващат различни периоди. Някои са правени през 2023-а, други - през 2022 г. Обособени са в няколко серии.
Картини с имена „Холограма, „Илюзия“ „Виртуален свят“, „Просветление“ участват в първата серия, те са с повече геометрични елементи, по-обрани като цветове, по-абстрактни и някои от тях напомнят една по-различна действителност,
В изложбата е развита темата за урбанизма - пренаселването и разрастването на градовете, в които живеем, но понякога се чувстваме като в капан, на фона на духовната пустота, която напоследък става все по-актуална, колкото и да убягва от нашия взор. А градската реалност - толкова забързана и стресова, се възприема като един виртуален свят.
Действителността, която ни заобикаля в забързания живот, в пренаселените градове, подтиква човек да се обърне навътре към себе си и да потърси духовно развитие, допълни Стойкова.
Изложбата „Паралелната реалност“ сама по себе си е вдъхновена от идеята на квантовата физика – силата на мисълта, която подобно на квантов скок може да извиси съзнанието на ново, следващо възвишено ниво – „отвъд границите“ на реалността. Да изгради един нов „вълшебен свят“.
Заложена е авангардната идея, че съществуват множество паралелни вселени и безкрайни възможности, аналогични на сегашния свят и живот. И можем да достигнем до тях, като извисим съзнанието си и отключим духовната си същност чрез силата на изкуството.
В маслените картини можем да видим градските силуети, окъпани от дъжда и слънчевите лъчи, извисените нагоре, сякаш докосващи небето, модерни сгради, величието на големите метрополиси. Но може да усетим и носталгията по човешкото, самотата, отчуждението и студа на градския пейзаж.
Освен в галерия „Даниела Стойкова“, изложбата „Паралелна реалност“ може да бъде разгледана и онлайн на сайта на авторката, където има и видео от откриването и гостите, които са присъствали.
Чуйте още от увлекателния разказ на художничката за спецификата на картините в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..