Астрономи от цял свят заявиха, че са открили доказателство за теоретизираната форма на гравитационни вълни, които създават "фоново бучене" разнасящо се из Вселената. Откритието е направено след дългогодишна работа с помощта на радиотелескопи в Северна Америка, Европа, Китай, Индия и Австралия.
За пръв път Алберт Айнщайн е предсказал гравитационните вълни преди повече от век. Те представляват пулсации в тъканта на Вселената и преминават през всичко със скоростта на светлината почти безпрепятствено.
Съществуването им е потвърдено през 2015 година, когато американската и италианската обсерватории засичат гравитационни вълни, породени от сблъсъка на две черни дупки.
"Високочестотните" вълни са резултат от едно-единствено събитие, изпратило силен кратък взрив, пулсиращ към Земята.
Учените търсят от десетилетия нискочестотни гравитационни вълни, за които се смята, че се движат в пространството като фонов шум.
Обединявайки усилията си в Международния консорциум Pulsar Timing Array, учените, работещи в детектори на гравитационни вълни на няколко континента обявиха, че са открили доказателства за наличието на тези вълни.
"Вече знаем, че Вселената е залята от гравитационни вълни", сподели пред АФП Майкъл Кийт от Европейския Pulsar Timing Array.
Използване на мъртвите звезди като часовници.
При движението си гравитационните вълни много леко притискат и разтягат всичко, през което преминават. В търсене на доказателства за това разтягане и притискане при ниски честоти, астрономите разглеждат пулсарите, които са мъртвите ядра на звездите, взривили се при появата на свръхнова.
Някои от тях се въртят стотици пъти в секунда, проблясвайки със снопове радиовълни на равни интервали. Това означава, че те могат да действат като "много точен часовник", отбелязва Кийт. За тази цел радиотелескопи от цял свят бяха насочени към 115 пулсара в Млечния път. По този начин астрономите измериха много малки разлики във времето на импулсите, търсейки знаци за гравитационни вълни.
По думите на френския астрофизик Антоан Петьо са открити промени с продължителност под една милионна част от секундата за повече от 20 години. Мора Маклафин от американската програма Pulsar Timing Array сподели, че са били "потресени", когато за първи път са видели доказателства за вълните през 2020 г.
"Това беше наистина вълшебен момент", заяви тя на пресконференция.
Ранните доказателства съответстват на теорията на относителността на Айнщайн, както и на сегашното разбиране за Вселената, отбелязаха учените. Те подчертаха, че все още не са открили окончателно вълните, защото не са достигнали златния стандарт от пет сигми. Петте сигми означават, че едно нещо има шанс едно на милион да е случайност.
"Разочароващо е, че сме малко встрани от тази граница", заяви Кийт. Той допълни, че има 99% вероятност доказателствата да сочат гравитационни вълни. Стив Тейлър, който е председател на северноамериканската обсерватория за гравитационни вълни - NANOGrav, отбеляза, че след като всички данни бъдат обединени, границата от пет сигми може да бъде достигната до една-две години.
Чешки научен екип откри най-голямото подземно термално езеро в света , съобщава чешката обществена телевизия. То се намира в Южна Албания , в района Вромонер , близо до границата с Гърция . Езерото Неурон (Neuron) е уникално в света . То е с дължина 138 метра, ширина 42 метра и обиколка 345 метра , като побира 8335 кубически метра..
“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята. Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно..
Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..
Консумацията на киви преди лягане не само подобрява качеството на съня, но и подпомага физическото възстановяване, съобщава Mirror, цитирани от БГНЕС. От изследването, публикувано в списание Nutrients от екип ирландски учени, става ясно, че консумацията на киви преди лягане води до по-дълбок сън и подпомага физическото възстановяване. Тайната се..
Куркумата добавя вкус и цвят към много ястия, сред които са кърито, ориза и супите, но подправката става все по-популярна и поради потенциалните си ползи за здравето. Репутацията на куркумата като здравословна храна до голяма степен се дължи на способността й да намалява възпаленията, което може да има благоприятен ефект върху здравето на мозъка...
Филмите "Емилия Перес" (Emilia Perez) и "Бруталистът" (The Brutalist) триумфираха във филмовите категории на церемонията за 82-рите награди "Златен глобус", която се състоя в хотел "Бевърли Хилтън" в Бевърли Хилс, щата Калифорния, предадоха световните осведомителни агенции. "Златен глобус" в категорията за "най-добър филм - мюзикъл или..
В началото на новата година много хора искат да започнат да водят по-здравословен начин на живот. Един от начините това да стане, е като се включи месото от риба (по-специално от скумрия) в ежеседмичното меню. Според Испанската фондация за сърдечни заболявания, рибата предлага значителни предимства за сърдечносъдовата система, а скумрията е на първо място..