През миналата година е отбелязан сериозен регрес в капацитета на държавната администрация. В сравнение с предходната 2021 г. оценките са се влошили. В изследването са участвали 54 администрации, сред които министерства, държавни комисии, държавни и изпълнителни агенции, административни структури към Министерския съвет и такива към Народното събрание, областни и общински администрации, както и специализирани териториални администрации.
Основното за дадена администрация е да има капацитет да предоставя добро управление на гражданите, на бизнеса, на гражданските формирования, каза пред Радио София авторът на изследването проф. Борислав Борисов – икономист, политик и професор в УНСС.
„В изследването, както и предходни години ние разглеждаме 14 области на административния капацитет“, отбеляза проф. Борисов.
По думите му, администрацията получава високи оценки в областите достъп до обществена информация, планиране на дейността и система за защита на личните данни, както и управление на риска.
Ниски оценки се дават на липсата на практика за извършване на оценки на въздействието, прилагането на форми на публично-частно партньорство и спазването на лична почтеност и професионална етика от служителите и ръководствата, отбеляза проф. Борислав Борисов и допълни.
„Администрацията не е много склонна да аутсорсва някои от своите неспецифични дейности на външни организации. Адекватността на броя на служителите, количеството на изпълняваните функции също не е на необходимото ниво. Има несъответствия при поемане на финансови задължения. Прилагане на принципите и критериите за устойчиво развитие, равен достъп за хората с увреждания също не е на добро ниво. Не се прилагат достатъчно системи за самооценка и много други области показват регресия“, каза авторът на изследването.
Проф. Борислав Борисов посочи, че причините за спада на административния капацитет са поради множеството кризи през 2022 година, както външно и вътрешно-политически, така и свързани с войната в Украйна, високата инфлация през миналата година и Covid пандемията.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Последният юлски литературен маршрут тръгва днес - 16-ти юли, и е посветен на района около столичната ул. "Цар Иван Асен II". Разходката под мотото “Улица "Цар Иван Асен II“, писатели, философи, бохеми“ е част от лятната програма за изкуство в града “Девет слона“ (VOL. 2 / Фантастични маршрути), която се организира от фондация..
Националната галерия "Софийски арсенал" – музей за съвременно изкуство, представя Мариана Василева и нейната изложба "Летене и други ежедневни нужди" . Експозицията включва скулптури, фотографии, текст, видеоарт и инсталации . В цялото това разнообразие от медии авторката търси най-точния концептуален подход за реализация на идеите си. Към..
На 20.07.25 в Княжевската гора на София ще се проведе състезание по планинско колоездене в дисциплината Крос-кънтри олимпик, с цел провеждане на Държавен личен и отборен шампионат и популяризиране на планинското колоездене за хора от всички възрасти. “Това е отлична възможност столичани и гостите на града да избягат в планината. Да се наслаждават..
От днес се възстановява движението по ул. “Опълченска“ между бул. “Тодор Александров“ и бул. “Сливница“, съобщават от пресцентъра на Столичната община.
През днешния ден ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. След обяд над планинските райони и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще превали дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В Лудогорието валежите ще са временно интензивни, придружени с гръмотевици, ще има условия и..
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..