"Две години, поради политическата турболентност която имаме, България се движи по инерция. В тези две години вече ние всички усещаме и като общество, и като икономика, и като бизнес пропуснати ползи и време, тъй като времето не се наваксва. В момента трябва много целеустремено съвместно заедно да работим така, че да можем мъничко да се опитаме да наваксаме", отбеляза Данаилов.
Той посочи, че от ССИ подкрепят бюджета, но очакват Министерството на финансите и правителството да поканят работодателските организации да се започне да се мисли за идеологията и визията на Бюджет 2024. Това е необходимо поради това, че в последните години са се вземали решения с не много дългосрочна визия, които не винаги работят добре.
"Да не забравяме добрата визия за добра икономика - в добри години бюджетът трябва да бъде на излишък, а в лоши икономически години може би с малък дефицит. Така, че по-скоро това трябва да ни е мисленето, а не постоянно да забиваме репера на един постоянен дефицит от 3%", каза той и добави, че винаги трябва да се мисли къде се инвестира.
Данаилов прогнозира оскъпяване на финансовия ресурс, което се наблюдава в САЩ и Западна Европа, което неминуемо ще дойде и при нас. По отношение на данъците той отбеляза, че данъчната рамка не е пипана:
"Но въпреки, че числата ще бъдат важни в един момент, когато ще вдигаме данъците още по-важно е, бизнесът да има предвидимост. Чуждестранните партньори и инвеститори в България да имат предвидимост така, че да се знаят какви ще бъдат правилата на играта. И в никакъв случай да не се стига до ситуации, където на някое правителство ще му потрябват някакви пари и то ще реши да направи "Данък печалба". Това са много опасни неща и в една много конкурентна и трудна икономическа европейска и глобална ситуация това не работи за нас".
"Инфлацията е един много сериозен въпрос. Дори смятам, че покрай инфлацията България само за последните 24 месеца подскочи по отношение на разходите за производство с такова ниво, което ние трябваше да извървим за 5-6 години постепенно", коментира той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..
Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец - с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на..
Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и вечерта ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Западна и Северна България се повишава вероятността за локални значителни количества и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад, в Дунавската равнина ще се..
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..
По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..