Какво означава да притежаваме авторските права върху дадено произведение и има ли разлика с правото на ползване? Какво можем да продадем като автори и как се случва това? Можем ли да сме собственици на идеи или трябва да ги реализираме и защитим, за да имаме претенции?
Кога можем да говорим за интелектуална кражба или е възможно двама души да достигнат независимо един от друг до една и съща идея? До каква степен можем да сме новатори и уникални в сферата на графичния дизайн, където има конкретни ограничения? Кой е автор на произведение, което е направено в екип?
Това са много, интересни и твърде важни въпроси, по които ще се дадат отговори и ще се проведе дискусия – заключителна за поредицата „Know-How Show-How общност”.
Това ще стане на 17 юли, понеделник (18:30 - 20:30 ч), а конкретната тема е: „Собственост върху идеите и авторски права”.
„Know-How Show-How общност“ е образователна програма за креативност и дизайн процеси. Стартира в София през 2015 г. Инициатор е Дима Стефанова, която е дизайнер и дълги години учи и работи в Амстердам. Идеята и е да внесе знанието, което намира там и да бъде достъпно и за България До ковид пандемията програмата се осъществяваше като лятно училище, разказа пред БНР-Радио София Филип Бояджиев, графичен дизайнер, художник и преподавател:
„По отношение на дизайна хората в България комуникират предимно с клишета, не са много наясно с основни неща. Не си говорим никога публично за тези неща, коментират се на 4 очи. Този диалог всъщност беше основният мотиватор да стартираме такъв тип на проект.“
Бояджиев отбеляза, че България е доста назад в сферата на авторските права и даде подробности за предстоящата дискусия.
Достъпът до нея е свободен.
След това може да гледа и в сайта.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За Филип Бояджиев може да прочетете и тук:
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..