Повече за това какво представят на тази конференция и кой получи наградата на Института по математика и информатика за 2023 година, разказа в предаването "Ритъмът на столицата" проф. Петър Бойваленков.
"Имаме над 200 души участници от над 30 държави, сред тях и много българи от най-важните центрове на математиката по света. Поканените докладчици представят на практика всички най-важни направления в съвременната математика и информатика. Много сме горди, че наградата я получава бивш наш възпитаник – на Ученическия институт по математика и информатика Веселин Димитров, който сега е топ математик в Съединените щати и очакваме и в бъдеще много научни постижения от него", сподели проф. Бойваленков.
Статистиката сочи, че в годините назад също българи са били носители на тази награда, но всички те са в университети в САЩ. Показателно ли е това, че там математиката е най-развита?
Професор Бойваленков направи уточнението, че наградата се дава само на българи до 40-годишна възраст и, че наградата е създадена само за българи.
"Да, така се получава засега, че топ постиженията на наши български математици се случват в САЩ. Надявам се, след време да имаме и топ постижения от математици в България, но засега положението е такова", посочи още той.
Проф. Бойваленков разкри, че у нас нещата също имат положително развитие в последните 4-5 години.
"Движим се напред, имаме много проекти, работим с много институции, мисля, че вървим в правилната посока и имаме успех", отбеляза той.
"За да се завърне в страната ни тази награда са нужни млади хора и тези от тях, които я получават, трябва да работят при нас", каза още Бойваленков и допълни, че няколко човека вече са се завърнали тук, а има и млади надежди от други страни.
"Така, както американците привличат наши хора и ние привличаме външни хора, силни математици", изтъкна той.
В последните дни на конференцията се обсъждат и теми за образованието по математика. Това бе и повод за радостната новина, че наши ученици са носители на златен и сребърен медал от олимпиада по математика в Япония.
По темата се включи и д-р Валентина Иванова – съосновател на Академия "Никола Тесла" в София, за да разкаже как се заражда в малките деца желанието да се развиват в математическите среди
"Децата имат естествено любопитство, те са откриватели по душа, искат да знаят и с тях се работи прекрасно, защото единственото нещо, което трябва да направим е да уважим въпросите им и да ги насърчим да чуят отговора, да се задълбочат и да разберат за какво става дума", каза тя.
Това, което правим ние с тях е да ги предизвикваме, да ги поставим в интересни ситуации, да решават задачи, които изискват от тях да знаят все повече", увери д-р Валентина Иванова.
Повече подробности чуйте в звуковия файл.
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..