За какво ще служи компостерът, как можем да си направим и да го използваме?
Това ще научат участниците в работилница за компостиране в градски условия, която ще се проведе на 17 юли в софийското Народно читалище „Алеко Константинов“ от 19 часа.
Инициатор и организатор е фондация „Корен“, а нейният учредител Божидар Емануилов разказа пред БНР-Радио София какво е предвидено – лекция за около 20 минути, след което в двора на читалището ще има демонстрация с въпроси и отговори.
От фондацията имат богат опит, досега са провеждани 10-20 работилници. Обикновено интерес проявяват по-млади хора, отбеляза Емануилов.
Той разясни, че за поставяне на компостер в двора не е необходимо разрешение от общината. „Един компостер е един малък домашен любимец.“
Дори по закон трябва да има кафяви контейнери за биологични отпадъци. За аеробно компостиране на се поставят за преработка месо, риба и млечни продукти.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Днес разказваме за световен учен от България, чията работа в областта на древната история се изучава и използва от големите съвременни изследователи. Той се казва академик Гаврил Кацаров. Академик Кацаров е един от основоположниците на българската тракология. В продължение на десетилетия той работи усилено по теми, отнасящи се до античната история..
Разговорът е историка Жанет Минева. Тя е автор на изключителната книга “История на Царския дворец в София”. Поводът за нейното гостуване е предстоящото събитие “ Коледа в двореца - пътуване във времето ”, което ще се проведе на 10 декември от 18.00 ч. в сградата на Двореца на площад “Княз Александър Батенберг”. Подробностите - в звуковия файл:
В студиото на Легендите на София композиторът Хайгашод Агасян гостува с втората си вярна половинка - китарата. Първата се казва Мари, но ако питате нея, китарата е по-главната съпруга. Хайго, както го наричат приятелите, споделя защо за един арменец е много трудно да се ожени в България. Как треньорка по художествена гимнастика го запознава..
Ретроспективната изложба на Текла Алексиева в СГХГ определено е сред арт-събитията, провокиращи по-голям интерес от обичайния. Какво мисли тя самата? "Всеки ден ми е хубав, малко като лудичките. Човек като е живял дълго, открива, че всичко му се е случвало. Изненадах се, че виждам на едно място много направени неща, които не са при мен. Разгледах я..
Много апокалиптични филми започват с астероиди, които може да заличат планетата, но истинската заплаха днес е друга: десетки хиляди астероиди с размерите на футболни стадиони, които могат да унищожат цели градове, дебнат в необятния Космос и са много по-трудни за засичане, заради “по-малките” си размери. Но може би има начин да ги спрем. На..
"Рижият Котарак" и авторът му Мартин Колев са в студиото - какво ни чака? Мартин Колев разкрива, че София е много повече от това, което очите ни виждат, вдъхвайки живот на най-успешната ърбън фентъзи поредица „Софийски магьосници“: "Чувствам се комфортно в ролята на разказвач на кратки истории. Писането на дълго произведение е дълга връзка, а..
Тази седмица (не)очаквано завърши с новина – българският парламент завърши първото си заседание с избор на председател. "Няма да бъде лесно, но компромиси са нужни", каза избраната доц. Наталия Киселова, коментира политологът Атанас Радев , председател на Националния младежки форум. Какво предстои на политическата сцена - в Народното събрание,..