Преди дни в Американския център на Столичната библиотека се състоя премиерата на романа „Бунтът на Белгуните“ на писателя Слав Христов Караславов. Авторът на романа има богата творческа биография, той е наричан „сърцеведът“ на българската история.
Този непознат досега ръкопис беше предоставен с участието издателят Пламен Тотев и сина на писателя, Христо Караславов – член на Съюза на българските писатели и преводач от френски език.
Христо Караславов бе гост в предаването „Радиокафе“ и ето какво сподели за своя баща:
„Той всъщност се интересуваше безкрайно много от история, но гледаше на нея по-скоро като на някакъв пъзел, подсказка, чиито истински смисъл е да ни препрати към настоящето, да се опита да ни накара да мислим за бъдещето. Приемаше историята като низ от събития и случки, но и това, че историята се пише с меч, но и със сърце – две много съществени линии, които читателят може да открие в неговите исторически текстове“.
Защо този непознат ръкопис е останал в забрава, за сметка на останалите му творби на историческа тематика, сред които „Хроника за Хаджи Димитър“, „И се възвисиха Асеневци“, „Солунските братя“?
Христо Караславов разкри, че и за самия него има доста въпроси, за които няма отговор, относно този текст.
„Аз го открих във вид на нещо, което би трябвало да бъде книга, която е подготвена за издаване, де факто „Бунтът на Белгуните“ е увод към трилогията „И се възвисиха Асеневци“, той би трябвало да се приема като сигнална бройка за някакво преиздаване от края на 80-те години. Много се учудих, защото в другите преиздавания на „И се възвисиха Асеневци“, подобен текст няма“, посочи той. И допълни, че от преиздаваните издания на „Асеневци“ е открил по няколко бройки, а настоящият ръкопис е единствен.
Белгуните са абсолютно реални исторически личности, които познаваме под имената Асен и Петър. Това е легендарното име на този род, който се превръща в царската династия Асеневци, действието се развива в края 12. век и всъщност „Бунтът на Белгуните" - това е въстанието на Асен и Петър. Всъщност този малък роман никак не малък по смисъл и майсторство, разказва за момента, в който се възражда българската държава, посочи Христо Караславов.
В звуковия файл чуйте още интересни детайли по темата: Каква е връзката между действителните факти, легендите и фолклора в този роман, доколко художествената фикция е за сметка на историческата достоверност и т.н.
С Христо Караславов разговаря Гергана Пейкова.Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..