Демографската криза у нас и начините за справяне с нея - разговор по темата с Валентин Съйков от Сдружение "Гражданска инициатива България 2050".
„В края на 1989 година, българското население почти достигаше заветните 9 милиона, оттогава тенденцията се обърна – отначало съвсем слабо, плавно и след това все по-стремглаво и се топим като нация“, посочи Съйков и допълни, че макар данните от последното преброяване да са стреснали в сериозна степен българската общественост и да са предизвикали отзвук в политическите среди, засега решения за овладяване на демографската ситуация все още не се виждат.
Според данни от последното преброяване става ясно, че българското население е малко над 6,5 милиона - съвсем далеч от очакванията след преброяването от 2011 година, когато според модела за постепенното развитие на населението, през 2021 година трябваше да достигнем над 6 млн и 900 хил. Сривът в населението е над 400 хил. души - повече отколкото се предполагаше, поясни Валентин Съйков.
По думите му, проблемът не е само в количественото намаляване, но тези резултати показват и много сериозни качествени изменения.
В момента лицата между 0 и 14 години са само 14%, докато една четвърт от населението е над 65 години, като в някои райони на България броят на възрастните хора надвишава 30%, поясни още той.
Наблюдава се и тенденция на свиване на работната сила у нас, което означава, че нашите възможности за развитие все повече се стопяват, категоричен е Съйков.
"За съжаление, процесите в демографията са едни от най-консервативните и дългосрочните и не могат да се променят от година на година. Тук става дума за процеси, които се развиват с течение на десетилетия", подчерта той и допълни, че около 40% от отрицателния прираст на населението се дължи на емиграцията и именно върху това обстоятелство трябва да бъде фокусът, за да може демографския срив да бъде преборен. Това означава, че жизненото равнище на българите трябва максимално бързо да достигне средните европейски равнища.
Как следва да се постигне това и още интересни детайли по темата, чуйте от разговора на Лъчезар Христов в звуковия файл.
Най-трудно намират работа хората, които нямат опит и тепърва стартират кариерата си. Често те имат погрешни очаквания, каза пред Радио София комуникационният мениджърЕмил Томов. „Виждам демонстрация на по-достъпен висок стандарт, който понякога хората без опит очакват, че се придобива прекалено бързо. Мислят, че още започвайки първата си..
В рамките на кампанията на на Фондация BCause #ЩедриятВторник, Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция през днешния ден за събиране на книги, които ще достигнат до библиотеки в малките населени места. “Нашият призив е в рамките на деня, но може и един-два дни след това, който се чувства ангажиран с каузата на четенето и грамотността,..
Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г. В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната. Забелязва се..
Българската национална филмотека за четвърта поредна година се присъединява към "Сезон на класическия филм", с излъчването на дигитално реставрираната кино творба на режисьора Рангел Вълчанов "Слънцето и сянката" (1962 г.). “Това е един много голям международен проект, в който българското кино участва с филми от своята съкровищница, които чрез..
Прекрасната българска певица и преподавател Румяна Коцева разказа в преданавето "Радиокафе“ за поредицата от концерти, озаглавени "Вечните коледни песни на български език“, които осъществява съвместно с музикантите от “Симфониета“ Шумен, под диригентството на Маестро Славил Димитров. Преди време в своя пети самостоятелен албум тя събра точно..
За втора поредна година в столичното село Лозен ще се проведе Коледният фестивал "Люта Коледа във фермата". Събитието Sofia Chilli Fest ще се проведе на 7, 8, 14 и 15 декември. “Първият фестивал беше много успешен и много трудоемък, защото тогава трябваше да се преборим с преобразуването на тази трансформация от летен към зимен сезон и да преобразуваме..