Проучване сочи, че не океаните, блатата или тропическите гори са местообитания на най-голямото видово разнообразие на планетата, а земята под краката ни.
"Почвата е дом на 59% от живота, за всичко - от микроби и бозайници, което я прави единственото най-богато на биоразнообразие местообитание на Земята", споделят според новото изследване екологът Марк Антъни и колеги му. Това съобщава "Сайънс Алерт".
Съставът на почвата е от задържани газове, течности и органични вещества, а самата тя покрива по-голямата част от сушата. Въпреки това все-още малко се знае за нея.
Организмите в почвата оказват превъзходно влияние върху равновесието на нашата планета", посочва Антъни от Agroscope, щвейцарски изследователски орган в областта на селското стопанство.
"Биоразнообразието е от значение, защото животът в почвата влияе върху обратната връзка с изменението на климата, глобалната продоволствена сигурност и дори върху човешкото здраве", отбеляза той.
Според предишна литература 88% от бактериите, 85% от растенията и 90% от гъбите съществуват в този слой. Но пък от друга страна само около 4% от 6500-те вида бозайници го избират за свой дом.
Роднините на дъждовните червеи Enchytraeidae са с най-голям процент видове, зависещи от почвата - 98.6%. Повечето от тях обитават първите 5 см лолувайки бактерии, гъбички и органични вещества. Освен като използването им за стръв тези същества не са добре изучени. Още по-малко се знае за дълбоките почви.
"Често пренебрегваните дълбоки почви приютяват много уникални линии в сравнение с повърхностните", обясняват Антъни и неговият екип.
Този хабитат е двигател на много от системите за поддържането на живота на Земята - от поглъщането на въглерод до разпределянето на водата. Той също така филтрира замърсителите и способства за отглеждането на 95% от храната ни.
В световен мащаб обаче, почвите се губят от ерозия, пожари и замърсяване. Доклад сочи, че 65% от тях, които се намират в Европа са нездравословни. Освен това човешката дейност е променила биологичния им състав и начина, по който те функционират.
Ехидните в Австралия преобръщат 7 тона земя всяка година, но урбанизацията и земеделието са ги прогонили от много райони. Това от своя страна променя микроклимата на почвата и е намалило капацитета й за съхранение на въглерод. Степента на биологичното разграждане на земния слой също не е проучено.
"Мисля за това много, като за преброяване на населението", споделя екологът пред Меган Бартелс в Scientific America и добавя:
"Надявам се, че ще можем да използваме резултатите от това, за да насочим повече енергия към опазване и възстановяване на почвите, защото в момента реално не го правим".
Източник БГНЕС.
Макар почти всички кучета да са покрити с козина, животните понасят студа и смяната на сезоните не по-добре от хората. Домашните любимци се нуждаят от допълнителни грижи през зимата, коментира президентът на Руската киноложка федерация Владимир Голубев , цитиран от БГНЕС. „Не трябва да разчитате на факта, че кучетата са покрити с козина, за да не..
Повече от 4 млн. британци живеят с диабет, като 90% от тях страдат от тип 2 . Последните изследвания обаче дават надежда за борба с това изтощително заболяване. При проучване на лица с „преддиабет“ - или повишени нива на кръвната захар - е установено, че една ключова хранителна съставка намалява риска от диабет с 15% , съобщават от Diabetes UК ,..
Британската писателка Саманта Харви спечели тазгодишната литературна награда "Букър" за романа си "Orbital" на церемония в Лондон. "Малък, странен, красив" - така журито определи романа на Саманта Харви, който е само от 136 страници . Това е книга за един "ранен свят", чието действие се развива на Международната космическа станция ...
Химическият кордицепин, произвеждан от паразитната гъба Cordyceps militaris , може да помогне в борбата с раковите клетки, съобщава FEBS Letters. Откритието е на учени от Факултета по фармация на Университета в Нотингам. Анализът показа, че кордицепинът се преобразува вътре в клетката от кордицепин трифосфат, аналог на енергийния носител АТФ. Смята се,..
Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври, беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..
Яденето на бадеми може да помогне за намаляване на болката в мускулите след тренировка. Това показва ново проучване, под ръководството на д-р Марк Керн, доктор на науките за хранене в Държавния университет в Сан Диего. Редовното консумиране на 60 гр. калифорнийски бадеми може да подпомогне възстановяването на мускулите, пише БГНЕС. В рамките на..
Коя е най-добрата храна, която да консумираме, за да подобрим здравето на мозъка си? Анализ на повече от 180 000 души показва, че съществува пряка връзка между това, което ядем и здравето на мозъка ни. Хората с балансирано хранене имат по-добри мозъчни функции и подобрено психично здраве, пише научното списание Nature. Кирстен Брукс, специалист по..