Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андриан Георгиев представя

Най-важните действия в прилагането на първа помощ

Снимка: Училище по първа помощ

Дори в най-цивилизованите общества в света, където системата на спешната помощ е развита до съвършенство, хората отдавна са разбрали, че без намесата на свидетелите на инцидента, при животозастрашаващи състояния битката често би била загубена.

Средното време за пристигане на линейка на мястото на инцидента в съвременна Европа, в най-развитите системи за оказване на спешна помощ, е от порядъка на 5 до 8 минути.

Само след 3 минути без кислород обаче клетките в човешкия организъм започват да загиват, така че намесата с адекватни действия от намиращите се наоколо е от решаващо значение. 

  • Какво е важно да знаем при прилагането на първа помощ?

"Първо да се уверим, че мястото е безопасно за нас - да се приближим, да окажем първа помощ. Съответно, ако дадена ситуация не е безопасна, не постъпваме като супер герои да се хвърляме практически с главата напред да оказваме първа помощ", съветва Андриан Георгиев от "Училище по първа помощ". Той добавя, че не бива да поставяме в риск своя живот, за да помогнем на друг, защото тогава ставаме безполезни и увеличаваме броя на пострадалите в дадена ситуация.

Андриан Георгиев разказва ситуацията, която го е накарала да започне да се занимава с курсове по оказване на първа помощ. В нея той е бил свидетел на свой съученик, който е изгубил съзнание и "си е глътнал езика". В този момент Адриан е направил грешната стъпка да бръкне в устата на пострадалия в опит да освободи езика. Не е успял. В последствие момчето е изпаднало в кома за два дни, но в крайна сметка се е спасило.

От курсовете по първа помощ знаем, че при подобен случай с "гълтане на езика" е важно да отведем главата назад слагайки длан върху челото на пострадалия и да повдигнем брадичката му с два пръста като с това освобождаваме корена на езика, така че да осигурим свободен път за кислород към дорбовете.

Повече за оказването на първа помощ чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров

Рискът е, че може да гласуваме нереалистичен бюджет на Столичната община

"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не  реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..

публикувано на 22.05.25 в 18:36

"Форум", 22.05.25: Предизвикателствата пред дигиталната среда, в която растат децата

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..

публикувано на 22.05.25 в 18:10

Приоритетите на Община Долна баня според приетия бюджет

Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727  лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..

публикувано на 22.05.25 в 16:55

С промени в закона може да се стимулира донорството на репродуктивен материал

Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..

публикувано на 22.05.25 в 16:24

Работещите не бива да се притесняват от 50% квота за кадри от трети страни

През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..

публикувано на 22.05.25 в 15:19

Женски народен хор - София с нови участия

Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..

публикувано на 22.05.25 в 15:05

Фаворити от Кан 2025: "Финикийската схема", "Чума", "Ърчин" и "Die my love" с блестящата Дженифър Лорънс

Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..

публикувано на 22.05.25 в 13:35