Именитият ни цигулар Марио Хосен – артистичен директор на Международния музикален фестивал "Варненско лято", на който БНР е медиен партньор, за финалния модул на фестивала – Барок и не само:
"Снощният концерт бе вълнуващо преживяване - Бах и Шуман, срещата бе вдъхновяваща и за публиката. В последните дни на живота си Шуман е искал диалог с Бах и е написал допълнителна партия на най-космическото произведение на Бах. Това се изпълнява рядко, записваме с Пиеро Барбарески записваме цикъла сонати и партити в БНР.
Основната тенденция е да запознаем ценителите - тази вечер ще чуем полски барок, после - португалска ренесансова музика (понеделник) и И Солисти Венети (вторник). В последния ден на юни във Варна посланиците извършиха ритуал за символично предаване на Председателството на ЕС, последван от музика - Виенски камерен оркестър, Варненски оркестър и Сборен хор - да бъдем обединени. Изключително интересни произведения, богатството на европейската музикална традиция ни помага да се опознаваме взаимно.
Иберийският полуостров бе на фокус в симпозиума - интересно бе да се запознаем с 26 ренесансови композитори, какъв конгломерат от култури! Няколко дни ни гостуваха президентите на европейските национални асоциации, които се занимават с фестивалните политики на държавите си. Видяхме в човешка среда различни подходи. Фестивалът е обединяващата връзка между любопитството и да се чувстват у дома си с музиката.
Готови сме с програмата за 2024, работим активно и за 25 и 26, когато е стогодишнината на фестивала. Догодина лайтмотивът е изкуството на дунавските държави - и фестивала, и в симпозиума.
Една от мечтите е да има многофункционална нова концертна зала, където да свирят големи оркестри. България има нужда от такива зали. Неслучайно културните храмове, са достойнството на всеки европейски град. Изкуството е най-голямото съкровище на Европа."
В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..
Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..
Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..
Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..
Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..
Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..
Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..