Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образът на Карл Велики в едноименната книга на Луиза Генова

Снимка: Радио София

Луиза Генова, която възкреси образа на краля на Франкската империя Карл Велики в едноименната си книга и Калина Христова,  чието дело са илюстрациите, гостуваха в предаването „Радиокафе“.

“Книгата я мисля 7 години, а преди година назря моментът, в който я написах за 20 дни. Четири пъти я пренаписвах, мина редакция, корекция, докато се стигне до това, което днес държим в ръце“, споделя авторката.

Доколко има изследвания за личността на Карл Велики и позната ли е тя преди тази книга?

„По-скоро за историците и политолозите, но по-малко за читателите на художествена литература и точно това исках да променя. Държах да има книга на български“, споделя писателката.

Защо Карл Велики и защо сега?

„За мен никак не е странно защо сега. Да започнем оттук, че ежегодно в град Аахен - малък град до Кьолн, ежегодно се присъжда наградата “Карл Велики“ на хора и институции, които имат особен принос за европейското единство. Тази година през месец май наградата бе връчена на Володимир Зеленски и украинският народ. На награждаването присъстваха много политически лидери, които обсъждаха значими за последните 2-3 години теми, а името на Карл Велики е пряко свързано с политическия живот в Европа“, поясни Луиза Генова.

Сред най-значимите факти, които правят личността на владетеля актуална и днес са, че той обединява някогашните варварски племена. Днешния облик на Европа - на държави като Англия и Франция е такъв, именно заради неговите действия, смята авторката. По думите й, той приема като истинска мисия на живота си идеята да християнизира Европа. Искал е всички хора, които населяват Франкската империя по онова време (8век), да бъдат грамотни, за да могат да четат Библията.

„Той е просветител, велик войн, трансформатор, обединител на Европа и дори той е човекът въвел малката буква в начина на писане“, твърди Луиза Генова.

На този прелюбопитен факт, писателката посвещава цяла типографска глава в едноименната книга, в която детайлно обяснява за малката буква, наречена „каролингски минискул“ на името на неговата Каролингска династия.

Освен град Аахен, където са погребани тленните останки на владетеля, артефакти свързани с неговото царуване могат да се намерят и в други западноевропейски градове, един от които е Рим, където през 800-ата година е коронован в Базиликата „Св Петър“ като император на Западната Римска империя, допълва още писателката.

„Беше приятно, полезно и много увлекателно за мен да намеря баланса за това колко илюстрации да има в една такава малка, джобна книжка, за да не разсея фокуса на читателя от това, което е направила Луиза, за което я поздравявам, защото историята става все по-важен фактор в живота ни и ние трябва да се връщаме постоянно към нея и да я познаваме добре, не само нашата българската, но да се обърнем и към Европа, която понякога критикуваме, опитваме се да се приближим, или отдалечим. Книгата ни връща в едни времена, в които Европа се е създавала, изграждала и може би оттам трябва да почерпим опит, който ще ни е полезен днес“, каза на свой ред илюстраторът Калина Христова, която в момента подготвя изложба.

Чуйте още интересни аспекти за образа на Карл Велики, как той присъства днес в обединена Европа, в разговора на Боян Бочев и Лили Големинова в звуковия файл.



По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45