По-озеленените квартали имат по-здрави жители, а смогът може да ни вкара в болница дори след седмица закъснение, показват резултатите от две първи по рода си проучвания за обществено-здравните ефекти от замърсения въздух в градовете в България.
Двете задълбочени изследвания, извършени от български учени и организации с обществена полза, разглеждат отражението на основни замърсители върху общественото здраве в град София от две допълващи се гледни точки и показват тревожни взаимовръзки.
Първото проучване е по проект, финансиран от Министерството на образованието и науката, и в него са участвали специалисти от различни области и институции, обясни пред БНР-Радио София доц. Ренета Димитрова (►) от катедра „Метеорология и геофизика“ на Физическия факултет към СУ „Св. Кл. Охридски“. То обхваща 10 години и изследва краткосрочните или остри ефекти от замърсяването върху усложнението на хроничните заболявания и ръста на хоспитализациите като последствие.
Второто проучване е финансирано от фонд „Научни изследвания“ и в някаква степен е продължение на първото. То изследва влиянието на факторите на замърсяване в Пловдив и Варна.
Доц. Димитрова потвърди, че най-голямото замърсяване в градовете причиняват отоплението с твърдо гориво и автомобилният трафик.
Но делът им много зависи от района на града.
Тя обърна внимание и на шумовото замърсяване: Повишаване на самолетния шум само с 5 децибела допринася за 20% по-лошо здравословно състояние, показва анкета с жители.
„Институциите може да помогнат, но трябва да разберем, че от нас, хората, зависи подобряването на средата, в която живеем“, изтъкна още Ренета Димитрова.
С нея разговаря Невена Николова.
Коментаторите във "Форум" тази седмица Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към Института по балканистика на БАН с Център по тракология, днес обсъждаха следните теми: Ресторантьори и хотелиери и днес протестно блокират центъра на София. Исканията са необосновани. Повечето хора не им..
Ротари клуб София Триадица организират пролетен бал на 12 април с благотворителна цел - да се изгради интерактивна/сензорна стая в детската онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна ИСУЛ" . "Научихме история, докосна ни. Решихме, че дечицата, които са в по-дълъг болничен престой в онкологията, трябва да са в по-хубава среда, да се чувстват..
Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..
Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..
Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се..
На 10 април, в кино "Одеон", ще се състои официалната премиера на книгата на журналиста Георги Тошев "Лили". Същата вечер ще бъде представен и документалния филм, посветен на кариерата и живота на Лили Иванова. Книгата и филмът са базирани на редица архивни документи, спомени на хора, попаднали в близкото обкръжение на певицата, както и на правени..
През изминалия мандат на Столичния общински съвет част от съветниците от групата на ПП-ДБ-СС отправиха предложение за ограничаване на рекламата на хазарт върху движимо и недвижимо имущество в Общината. Тогава то не бе подкрепено от управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС в СОС, но законодателните изменения се наложиха от Народното събрание през..