Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При някои хора

Вегетарианството може да е заложено генетично

Снимка: Незабравка Кирова

Знаете ли, че… отказването от месо може да не е само въпрос на воля, но и на гени. Това съобщи Си Ен Ен, позовавайки се на наскоро проведено проучване. Водещ автор на изследването е д-р Набил Ясеен, почетен професор по патология в Медицинското училище „Файнберг“ към Северозападния университет. 

В  изследването публикувано преди дни в изданието PLOS One се посочва, че има 4 гена, свързани с това доколко човек е способен да се придържа към вегетарианския начин на живот.

"В момента можем да кажем, че генетиката играе значителна роля във вегетарианството и че някои хора може да са генетично по-склонни към вегетарианска диета от други", казва д-р Набил Ясеен, съобщава БГНЕС.

 Според  изследването, в допълнение към религиозните и културните практики, здравословните, моралните и екологичните причини генетиката се нарежда сред факторите, които мотивират хората да намалят или премахнат консумацията на месо.

 "Голяма част от самоопределящите се като вегетарианци всъщност съобщават, че не консумират месни продукти, когато отговарят на подробни въпросници, това предполага, че много хора, които биха искали да бъдат вегетарианци, не са в състояние да го направят, а нашите данни предполагат, че генетиката е поне част от причината", твърди професорът.

Проучването не е успяло да определи кой би бил или не би бил генетично предразположен към вегетарианство, но изследователите се надяват, че бъдещата работа ще се занимае с този въпрос.

При проведеното изследване повече от 5000 строги вегетарианци, определени като хора, които не са яли животинско месо през последната година, са сравнени с повече от 300 000 души в контролна група, които са яли месо през предходната година.

Изследователите идентифицират три гена, които са категорично идентифицирани и други 31, които са потенциално идентифицирани с вегетарианството.

При генетичния анализ изследователите виждат, че вегетарианците е по-вероятно да имат различни вариации на тези гени, отколкото невегетарианците.

Причината за това може да се крие в начина, по който различните хора обработват липидите или мазнините.

Според професор Ясеен, няколко от гените, за които проучването е установило, че са свързани с вегетарианството, са свързани с метаболизирането на липидите.

Растенията и месото се различават по сложността на своите липиди, поради което може да се окаже, че някои хора генетично се нуждаят от някои липиди, предлагани от месото, добави той.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В сьомгата се съдържа витамин D

Витамин D намалява риска от диабет с 15%

Повече от 4 млн. британци живеят с диабет, като 90% от тях страдат от тип 2 . Последните изследвания обаче дават надежда за борба с това изтощително заболяване. При проучване на лица с „преддиабет“ - или повишени нива на кръвната захар - е установено, че една ключова хранителна съставка намалява риска от диабет с 15% , съобщават от  Diabetes UК ,..

публикувано на 15.11.24 в 10:07
Саманта Харви

Британката Саманта Харви спечели "Букър" с романа си "Orbital"

Британската писателка Саманта Харви спечели тазгодишната литературна награда "Букър" за романа си "Orbital" на церемония в Лондон. "Малък, странен, красив" - така журито определи романа на Саманта Харви, който е само от 136 страници . Това е книга за един "ранен свят", чието действие се развива на Международната космическа станция ...

публикувано на 13.11.24 в 08:25
Паразитната гъба Cordyceps militaris

Паразитна гъба помага в борбата с раковите клетки

Химическият кордицепин, произвеждан от паразитната гъба Cordyceps militaris , може да помогне в борбата с раковите клетки, съобщава FEBS Letters. Откритието е на учени от Факултета по фармация на Университета в Нотингам.  Анализът показа, че кордицепинът се преобразува вътре в клетката от кордицепин трифосфат, аналог на енергийния носител АТФ. Смята се,..

публикувано на 12.11.24 в 15:36

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 11.11.24 в 11:40
Бадемите носят много ползи за здравето

Консумацията на бадеми помага за възстановяване на мускулите

Яденето на бадеми може да помогне за намаляване на болката в мускулите след тренировка. Това показва ново проучване, под ръководството на д-р Марк Керн, доктор на науките за хранене в Държавния университет в Сан Диего. Редовното консумиране на 60 гр. калифорнийски бадеми може да подпомогне възстановяването на мускулите, пише БГНЕС. В рамките на..

публикувано на 08.11.24 в 11:13

Кои храни подобряват мозъчните функции

Коя е най-добрата храна, която да консумираме, за да подобрим здравето на мозъка си? Анализ на повече от 180 000 души показва, че съществува пряка връзка между това, което ядем и здравето на мозъка ни. Хората с балансирано хранене имат по-добри мозъчни функции и подобрено психично здраве, пише научното списание Nature.  Кирстен Брукс, специалист по..

публикувано на 01.11.24 в 10:43
Снимка: AP photo/Charlotte Graham-McLay

Скриват спорна скулптура, стояла 5 години върху художествена галерия на Уелингтън

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава Асошиейтед прес (АП). Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура, наречена "Квази",  се извисяваше върху художествена галерия в продължение..

публикувано на 30.10.24 в 17:49