Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доколко вредни са електронните цигари

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Проучване сочи, че страната ни оглавява класацията за най-голям брой пушачи в ЕС и имаме една от най-ниските физически активности в съюза. От инициативата "Коалиция за живот без тюютюнев дим" настояват за забрана на електронни цигари на обществени места. Коментар по темата направи д-р Гергана Гешанова, председател на коалиция от организации "Коалиция за живот без тютюнев дим".

По думите й в момента никой не може да каже колко точно вредни са електронните цигари, тъй като на науката й е необходимо време. В тях има по-малко вредни вещества, но самите вещества, които официално са записани в съдържанието се подлагат на много висока температура, отбеляза тя.

"Освен това на пазара се предлагат всякакъв вид електронни цигари, които никой не знае кой къде е произвел и какво е вложил вътре. Няма контрол на всяка една пратка и партида да се знае какво точно има в нея", каза д-р Гешанова.

Според американско изследване, група независими учени са проучили лигавицата на устата на непушачи, хора, които пушат тютюневи изделия и такива, които употребяват само електронни цигари. Установена е промяна в ДНК на клетките при пушачи и при хора, които употребяват електронни цигари. Тяхното ДНК е два пъти по-увредено в сравнение с хора, които никога не пушат.

Д-р Гешанова посочи, че в много западни държави е в сила забраната на електронни цигари, а нашите 15-16 годишни момичета са на първо място в Европа по пушене.

"Разликата между нагреваемите тютюневи изделия и електронните цигари е тази, че нагреваемите са тютюневи изделия", отбеляза тя. При нагряването се отделят вещества, които са съвсем нови и ги няма в обикновените цигари, а какво е тяхното въздействие тепърва предстои да се изследва. 

Инициативата "Първо европейско поколение независимо от тютюна" цели да се създадат промени в директивите, за да се помогне на местното законодателство да създаде среда, за да може това да се случи. За целта трябва да бъдат събрани един милион подписа в Европа. Всеки желаещ може да се подпише на фейсбук страницата "България без дим".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17