Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лечими ли са вестибуларните заболявания?

Снимка: Радио София

Световъртежът, замаяността и нестабилното равновесие са едни от най-честите оплаквания сред населението. Тяхната честота е над 30% при хората над 40 годишна възраст и нараства до 60-70 % след шестото десетилетие. Най-често търсим причините във времето, температурните разлики и атмосферното влияние, но дали обаче е така? Как да се справим с тези нарушения и да постигнем така желания баланс в живота разказа водещият отоневролог д-р Георги Савов.

"Това е сложна система, която регулира нашето усещане да не се чувстваме замаяни, да нямаме световъртеж, да пазим добро равновесие. Това е система, която включва зрението, тоест, ние трябва да имаме добро зрение, но не само добро зрение за да се чувстваме стабилни. Трябва да имаме добър тактилен усет, да усещаме добре дали стъпваме на твърдо и дали стъпваме на меко. Но и само това не е достатъчно, трябва да имаме добре работещ вестибуларен апарат, който улавя движенията на главата в пространството. Тази информация от тези три основни канала - зрение, вестибуларен апарат и тактилен усет се интегрира в мозъка, в малкия мозък и крайния мозък и затова ние се чувстваме добре", поясни той.

По думите му, когато има магнитни бури и промени в атмосферното налягане по-сензитивните хора имат оплаквания, като това не означава, че имат заболяване на вестибуларния апарат. Това по-скоро са функционални нарушения. При възрастните хора се наблюдават заболявания свързани с нестабилност, при които няма усещане за нестабилност и виене на свят, но там причините може да са много и най-различни.

"Като цяло по-често страдат жените, но има и едно такова положение, че някои вестибуларни заболявания са равно разпределени при мъже и жени, но мъжете по-рядко се оплакват и не стигат до лекаря. Затова и статистиките понякога се изкривяват", отбеляза д-р Савов. Той посочи, че остаряването води до дегенеративни проблеми във вътрешното ухо и мозъка. При хората с хронични заболявания и диабет се увреждат сетивните нерви на долните крайници, което при възрастните хора също е една от причините за нарушаване на баланса.

Световъртежът може да бъде както физиологично състояние, също така и индикатор за някакво заболяване, категоричен е специалистът. Той посъветва хората, които имат силен световъртеж, или пък състояния на замаяност, слабост в крайниците, двойно виждане и нестабилност да потърсят лекар.

"Нашият вестибуларен апарат е доста сложна структура. Дори все още се приема, че около 20-30% от неговата функция ние не бихме могли достоверно да я изследваме. Често се налага просто да се доверяваме на това, което ни разказва пациентът, но не винаги да можем да го обективизираме. В бъдеще все повече методи ще навлязат, така, че да можем да изследваме на 100% вестибуларната система и да знаем всяка нейна структура, когато е за сегната и да определим с каква тежест е засегната и как да я лекуваме", сподели д-р Савов.

Той подчерта, че вестибуларните заболявания колкото и да са тежки, в много от ситуациите се лекуват на сто процента и човек се възстановява напълно. Освен това каза, че през годините вестибуларната рехабилитация много е напреднала. Това са методи, чрез които с определени движения лекарите се опитват да възстановят нормалното състояние на вестибуларния апарат. Терапията освен, че е безопасна и щадяща има много добър ефект във времето.

А ето какво казаха и хората в анкетата на репортера на Радио София Златина Петкова:


Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валежите от сняг обхващат цялата страна, на много места ще са значителни

Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..

публикувано на 17.02.25 в 07:35
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35