На втория ден от отпадането на хартиената рецепта за антибиотици и антидиабетни лекарства от Българския лекарски съюз поискаха незабавно прекратяване на издаването на електронни рецепти за антибиотици.
Причината – голям брой сигнали на пациенти от страната, че от аптеките отказват да им продадат изписаното лекарство и ги връщат при личния лекар да изпише друго.
От Българския лекарски съюз твърдят, че масово фармацевтите връщат пациенти и не изпълняват рецепти с обяснението, че лекарството не е налично. Което говори, че при хартиените рецепти масово са отпускали каквото решат, а не каквото е предписано, се казва в позицията на съюза.
Оттам допълват, че става дума за налични в мрежата медикаменти.
Някой създава суматоха с цел да се забави лечението на българските пациенти, смята Иван Димитров, председател на Българския пациентски форум:
"До вчера всички лекарства бяха налични и изведнъж се оказа, че част от лекарствата ги няма въобще. Не може да съществува вариант, в който една аптека да зарежда само, да речем, най-евтините лекарства.
Защото в крайна сметка дали е оригинално, или генерично едно лекарство, това не го решава аптекарят, а го решава лекуващият лекар."
От Българския фармацевтичен съюз обясниха, че са задължени да отпуснат предписаните в електронната рецепта медикаменти, освен ако лекарят не е разрешил генерична замяна или не е предписал активното вещество, вместо търговското наименование.
Здравният министър Христо Хинков заяви, че връщане към хартиените рецепти няма да има и че когато предписан антибиотик липсва в една аптека, човек може да го потърси в друга, а не да се заменя:
"Точно това не трябва да се прави, точно това е проблемът, който ние се опитваме да осуетим с електронната рецепта", каза Хинков.
По думите на Хинков до края на месеца ще бъдат събирани данни за недостатъци в работата на системата, за да се направят нужните подобрения.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..