Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Манипулацията, пропагандата и дезинформацията в социалните мрежи - за какво да внимаваме

Пред Радио София говори експертът Никола Тулечки

Никола Тулечки
Снимка: Радио София

Никола Тулечки – лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" от 2017 г. и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" – неправителствена организация, която прави анализ на данни за обществено полезни цели, една от които е борбата с пропагандата и дезинформацията. Част е от екипа на Factcheck.bg - първата платформа в България, която се занимава ексклузивно с проверка на фактите - инициатива на Асоциацията на европейските журналисти - България.

Те изследват фейсбук и социалните мрежи за наличието на дезинформация, пропаганда и манипулация в безобидни групи за развлечение.

„Всичко започна, когато се опитахме да направим една карта на българския фейсбук, да видим колко страници, колко групи има, доколкото данните ни позволяват, но това се отнася само до публичния фейсбук, а не до личния профил на някого и за да разберем по-точно какво се случва организирахме тази карта, спрямо дадена група и страница какво съдържание споделя и от кой уебсайт“, каза той.

Правейки този анализ, експертите откриват многобройни странички със странни имена от типа на „Глътка свежест“, „Натисни Харесва ми, ако обичаш някого“, които споделят информация от съмнителен характер.

„Изолирахме модел на поведение, който всъщност е много прост и логичен – създават се страници, които произвеждат „невинно“ съдържание, целящо да привлече вниманието на дадена група – на тийнейджъри, домакини или религиозни хора. Когато съберат достатъчно голяма общност, изведнъж променят посоката и започват да споделят съдържание от разни новинарски сайтове, които може и да са пропаганда, може и да са рекламно съдържание, т.нар. „клик стръв“ – евтина публицистика от типа на какво се случва в риалити формати и различни видове клюки“, посочи Тулечки и допълни, че именно този модел на дейност и поведение, журналистите описват в тяхната статия. (бр. 58 на сп. „Критика и хуманизъм)

Посланието е, че има много начини, по които можем да бъдем манипулирани. Методите на манипулация днес са много успешни и е добре хората да имат едно наум, съветва Никола Тулечки. Той посочи прости принципи, които ще ни помогнат да се ориентираме в морето от информация, единият от които е влиянието на емоциите.

Ако усетите, че някакво съдържание предизвиква у вас емоции, трябва да ви „светне червена лампа“, че някой може да се опитва да ви манипулира, каквато и да е емоцията – гняв, отвращение, страх, или радост.

Безплатният фейсбук, пълен с рекламно съдържание, продава нас и нашето внимание. Те уверяват техните клиенти, че са в състояние да осигурят толкова милиона човешко внимение на ден, с което от своя страна те могат да правят каквото поискат – да му показват реклами, политическо съдържание, което преследва политически цели и други.

Какво представляват троловете в социалните мрежи и каква е тяхната цел, как да се справим с тази ситуация на бликаща дезинформация, чуйте още разговора между Даниел Ненчев и Никола Тулечки в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41