Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За шести път "МЕЛБА" дизайн фестивал представя тенденциите във визуалната комуникация

Снимка: МЕЛБА

От 2 до 12 ноември, Международният "МЕЛБА" дизайн фестивал отново ще представи различно съдържание и дисциплини – от изложби до обучителни класове и лекционен симпозиум. Така пред Радио София основателките Бояна Гяурова и Адриана Андреева представиха фесивала.

„Областите са смес, затова го кръстихме "МЕЛБА" – графичен дизайн, интерактивен дизайн, продуктов и социален дизайн, типография, екология, мода. Искаме да засегнем всички възможни теми, да покажем, че дизайнът е много важна дисциплина и засяга всеки от нас. Искаме по достъпен начин да представим това съдържание“, обясни Бояна Гяурова.

Адриана Андреева добави, че фестивалът стартира през 2018 г. с два основни програмни елемента – лекционен симпозиум, с 6-7 лектори – световно известни в своята област и преглед на българския дизайн.

„Стартирахме в началото като сбор от проекти от български дизайнери и студиа, включително и рекламни агенции и самостоятелно действащи дизайнери. Последните няколко години фокусираме изложбата върху една тема, каним специален куратор. Тази година сме поканили Дима Стефанова, която свързва дизайнери с производители. Това е и нашата амбиция – по някакъв начин да покажем, че подобна връзка е изключително ценна за направата на предмети, на обекти, които имат добавена стойност“, каза Адриана Андреева.

Тя допълни, че лекторите за Международния симпозиум всяка година са много разнообразни, като тази година участниците са The New Raw (Нидерландия), Studio Najbrt (Чехия), Гонсало Ереро Деликадо (Обединеното кралство), Хорхе Пенадес (Испания), Zetafonts (Италия), Оскар Торънс (Република Ирландия).

The New Raw са двойка и в живота, и партньори в работата си. Работят с боклук, с изхвърлен материал, който посредством робот, който са създали, проектират мебели или елементи, които могат да бъдат ползвани в градска среда“, уточни Адриана Андреева.

Тя добави, че Studio Najbrt изграждат сцени като тази за фестивала в Карлови Вари, като в София те ще представят изложба в Чешкия център.

Гонсало Ереро Деликадо е куратор, преподавател и архитект, който работи в пресечната точка между дизайн, изкуство и технологии, изследвайки тяхната свързаност с екологията и цифровата култура.

Хорхе Пенадес съчетава емпатичния си подход към дизайна с желанието да създава продукти, устойчиви на времето.

Zetafonts е студио за шрифтове. В рамките на симпозиума гостува Дебора Манети - експерт по типография.

Оскар Торънс е графичен дизайнер и арт директор. Колаборациите с музиканти от различни сфери са сред любимите фокуси в работата му.

„Те ще бъдат тук на живо на 4 ноември, в „Топлоцентрала“, каза Бояна Гяурова и добави, че официалното откриване на фестивала е на 2 ноември с изложба преглед на българския дизайн в Галерия КО-ОП.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05