Фотографски проект като "Невидима София" може да създаде само човек, който обича този град. И Цвета Кулинска е точна такава. Обича да ходи пеша и да се вглежда в хората и най-вече - във фасадите на сградите около себе си.
Вдига носталгичен поглед нагоре към бароковите извивки на Народния театър, с невъобразимата си пищност и ясно разпознаваемия почерк на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер, витражните прозорци на Централните хали, показващи ни блестящия сецесион на арх. Наум Торбов, спиращите дъха ренесансови мотиви на сградата на Ректората, дело на арх. Йордан Миланов, пленяващите детайли от сградата на Централната минерална баня, напомнящи националния романтизъм.
Пред БНР-Радио София Кулинска беше откровена – подтикът и мотивацията за проекта е "нуждата от красота в градската среда, сградите, скрили история, която не можем да оставим неразказана".
"Събрах различни фотографии, исках да видя как всеки автор интерпретира темата. Сградите в различен ракурс – и детайли отблизо, и отдалеч – разказа Кулинска. – Идеалната цел е да насочим обществения интерес към опазване на културното архитектурно наследство."
За се стигне до експозицията, Цвета Кулинска (▲) е изчела всичко възможно по темата в библиотеката и в интернет. Обходила е десетки конкретни къщи, проведени са интервюта с повече от 10 архитекти и урбанисти.
Във финалната селекция участват петима фотографи, сред които един моден и двама любители.
Творбите от Бони Бонев, Ваньо Димитров, Георги Андинов, Георги Величков и Никола Николов са създадени специално за изложбата.
Тя ще бъде разположена в галерия "Doza" от 2 до 5 ноември, след това ще гостува в софийския The Mall (6-19.11.2023), а от дирекция култура са поканили авторите за показване в Градската градина пред Народния театър от 27 ноември до 7 декември.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
Кадър от изложбата "Невидима София" Източник: "Програмата"
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..