Фотографски проект като "Невидима София" може да създаде само човек, който обича този град. И Цвета Кулинска е точна такава. Обича да ходи пеша и да се вглежда в хората и най-вече - във фасадите на сградите около себе си.
Вдига носталгичен поглед нагоре към бароковите извивки на Народния театър, с невъобразимата си пищност и ясно разпознаваемия почерк на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер, витражните прозорци на Централните хали, показващи ни блестящия сецесион на арх. Наум Торбов, спиращите дъха ренесансови мотиви на сградата на Ректората, дело на арх. Йордан Миланов, пленяващите детайли от сградата на Централната минерална баня, напомнящи националния романтизъм.
Пред БНР-Радио София Кулинска беше откровена – подтикът и мотивацията за проекта е "нуждата от красота в градската среда, сградите, скрили история, която не можем да оставим неразказана".
"Събрах различни фотографии, исках да видя как всеки автор интерпретира темата. Сградите в различен ракурс – и детайли отблизо, и отдалеч – разказа Кулинска. – Идеалната цел е да насочим обществения интерес към опазване на културното архитектурно наследство."
За се стигне до експозицията, Цвета Кулинска (▲) е изчела всичко възможно по темата в библиотеката и в интернет. Обходила е десетки конкретни къщи, проведени са интервюта с повече от 10 архитекти и урбанисти.
Във финалната селекция участват петима фотографи, сред които един моден и двама любители.
Творбите от Бони Бонев, Ваньо Димитров, Георги Андинов, Георги Величков и Никола Николов са създадени специално за изложбата.
Тя ще бъде разположена в галерия "Doza" от 2 до 5 ноември, след това ще гостува в софийския The Mall (6-19.11.2023), а от дирекция култура са поканили авторите за показване в Градската градина пред Народния театър от 27 ноември до 7 декември.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
Кадър от изложбата "Невидима София" Източник: "Програмата"
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...