Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През лятото мъжете трупат повече от жените, а младите - повече от възрастните

Проф. Анна-Мария Борисова: Пийте витамин Д, може и целогодишно

Едва 25-30% от населението у нас има достатъчно витамин Д, дефицитът се среща повече сред живеещите в града

| Репортаж
Снимка: Pixabay

Днес е Световният ден на витамин Д, който подпомага отлагането на калций в костите. 90% от него се произвежда от организма, докато сме под въздействие на слънчевите лъчи. В месеците с по-малко слънце витаминът може да се приема и като хранителна добавка.

С най-голям риск от дефицит са хората с наднормено тегло, както и тези с чернодробни, стомашни и бъбречни заболявания. Раково болните трябва да имат много високо ниво на витамин Д.

Населението не познава приложенията на витамина, затова гледа повърхностно на проблема, смята проф. Анна-Мария Борисова, началник на Клиниката по ендокринология в университетската болница "Софиямед". Тя препоръчва профилактика с витамин Д от октомври до Великден за хората от всички възрасти:

"Пийте витамин Д, ще имате полза от него. Той има отношение не само към костите. Той има противовъзпалителен ефект. Играе ролята на имуномодулатор и е препоръчителен при автоимунните заболявания. Той е препоръчителен при диабетиците, при лицата, при които имаме проблеми с фертилитета - и мъже, и жени. Това е един изключителен полезен за нас и много прост за приемане - като хапче, като капки".

проф. Анна-Мария Борисова  Снимка: БГНЕС

Според проф. Борисова приемът може да бъде и целогодишен, като дозата следва да бъде от 1500-2000 международни единици до около 4000. 

Недостигът на витамин Д е световен проблем, отбеляза проф. Борисова пред БНР.

Най-ниско е нивото на витамин Д през зимата, когато сме облечени и нямаме свободна кожна повърхност за синтезирането му. Есента и зимата са преходни периоди. Разликите са значими, но зависят и от пола. През лятото мъжете трупат повече от жените, а младите натрупват повече от възрастните, обясни специалистът.

Около 25-30% от населението у нас има достатъчност на витамин Д, с тежък дефицит са около 25 на сто, а останалите 50 – с недостатъчност, "някъде по средата". Дефицитът се среща повече сред градското население, отколкото при това в селските райони.

Снимка: БГНЕС

"София е покрита в бяла пелена – смог, дим, пепел, изпарения, която пречи да проникват ултравиолетови лъчи. През тази пелена преминават само инфрачервени лъчи и ви става топличко и приятно, но ултравиолетовите недостатъчно преминават и е недостатъчен синтезът."

У нас витамин Д започва да се снижава през есенните месеци и пада до месец март. Едва от април отново започва трупането на депа.

Ако витамин Д се предозира – над 20 000 единици, вече има токсичен ефект, посочи проф. Анна-Мария Борисова, но тя лично не е срещала подобен случай в практиката си. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Спаси София

Нови платформи на столични спирки ще улесняват качването и слизането

Нови спирки на градския транспорт ще бъдат изградени в столицата, анонсират от "Спаси София". При тях се предвижда поставянето на специални платформи, които правят качването и слизането от превозните средства по-достъпно и безопасно. Платформите са на нивото на тротоара и “удължават” спирката до вратите на превозните средства. Така се осигурява..

публикувано на 03.05.24 в 19:03

Свободен достъп до експозиции, боб чорба и влизане в бойна кабина на 6 май

Националният военноисторически музей (НВИМ) и тази година ще отбележи празника на Б ългарската армия 6 май с вход свободен за посетители  на постоянната си хронологична и външна експозиция . От 10.00 до 17.00 ч. свободно могат да бъдат разгледани и временните изложби „Армията във време на промени“, „Белезите на войната:..

публикувано на 03.05.24 в 16:50

Криптовалутата има предимства и при даване и получаване на дарения

Криптовалутите са първите представители на технологията, която ще промени света. Неутрални, защитени, недискриминиращи, децентрализирани, бързи и прозрачни , криптовалутите предлагат страхотен начин за изразяване на човешки емоции без ограничение, и ще допринесат за постигането на положителна промяна в обществата по света, убедени са експерти...

публикувано на 03.05.24 в 15:45
Снимки: Младен Петков

Седмицата в САЩ: Кои, как и защо провеждат пропалестинските протести

Студентските пропалестински протести продължиха и тази седмица в Съедините щати. На места университетите постигнаха споразумения с протестиращи, но в някои кампуси интензитетът им нарасна и се стигна до полицейски рейдове, информира Младен Петков от Вашингтон. Поне две хиляди души в цялата страна са арестувани по данни на местни медии...

публикувано на 03.05.24 в 15:18

"Game Changers" - саундтрак на София и отношението ни към нея

„Game Changers - ода за един град“ е музикален аудио проект за София на Данислава Делчева. Премиерата му е на 10 май, от 20.00 часа, в „Топлоцентрала“. Вдъхновението за него идва от градската среда и начина, по който се свързваме с нея, каза пред Радио София авторката Данислава Делчева. В основата на албума стоят документални звуци от градския..

публикувано на 03.05.24 в 14:11

"Готови ли сте за Великден?" учи какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица

Националният етнографски музей представи последното издание „Готови ли сте за Великден?“. От него читателите ще научат какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица. Пред Радио София гл. асистент д-р Иглика Мишкова – зам.-директор на Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН обясни, че това последно..

публикувано на 03.05.24 в 12:54

"Образ и присъствие" - изложба на Катерина Кацарова

Изложбата продължава до 9 май и може да бъде разгледана всеки работен ден от 14.00 до 17 .00 часа. Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 03.05.24 в 12:46