Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатни прегледи за деца с тежък атопичен дерматит. Записвания до 10 ноември

Заболяването е най-често срещано в ранна детска възраст, обичайно се израства около първата годинка

| Интервю
Снимка: БНР

Българското дерматологично дружество организира кампания за безплатни прегледи за деца над 12 години с тежък атопичен дерматит.

Записванията могат да се правят до 10 ноември на телефон 0885 375 149.

"Границата се определя от факта, че в различните възрастови групи терапевтичните възможности са различни", поясни пред БНР д-р Деница Желева.

Практиката показва, че най-голяма е честотата на това заболяване в ранна детска възраст. Моментът на отключване е между третия и шестия месец, отбеляза дерматологът.

"Около първата годинка от живота на децата това заболяване обичайно се израства. Кожата става доста по-здрава, подобрява се нейната бариерна функция."

Малък е процентът на децата между 3 и 5, между 8 и 12 и от 12 години нагоре, които задържат клиничните симптоми на заболяването, допълни специалистът.

Един от белезите на атопичния дерматит е упоритият сърбеж, който нарушава качеството на живот, посочи д-р Желева. Засегнати са сгъвките в областта на лактите и коленете, където се оформят плаки. Много характерно е още засягането на зоните на шията, около устата и очите, между плешките.

Атопичният дерматит се влияе от сезона. При някои пациенти състоянието се обостря през лятото зарази горещините и изпотяването, а при други – през зимата заради студа и вятъра.

Процентът на обхванатите от заболяването се увеличава, най-засегнати са живеещите в градски условия. В условията на заболяването стоят генетични причини, свързани с по-лесната загуба на вода заради определен белтък.

Когато има данни за суха кожа, децата не бива да се къпят толкова често, особено малките деца, защото водата не хидратира, а изсушава кожата, коментира д-р Деница Желева в предаването "Хоризонт до обед". По думите ѝ неслучайно в западните страни има практика децата да не се къпят толкова често, докато в България не е така.

Тя съветва още родителите да обличат децата с по-леки дрехи от естествени материи, основно памук.

Цялото интервю по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София е домакин на Food & Beverage Forum

Притежава ли България потенциала да се превърне в международна гурме дестинация – това е една от основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на Food & Beverage Forum – първата по рода си професионална среща на шеф-готвачи, хотелиери, ресторантьори и доставчици за индустрията. Тя ще се проведе на 8 май 2024 г. в Event Space 2020 (малкото НДК)..

публикувано на 06.05.24 в 18:22

Суровините - новото политическо и дипломатическо оръжие

От началото на 90-те години на миналия век, т. нар. суровини от критично значение станаха основна и на този етап все още незаменима суровина в производствения процес на много индустриални сектори и на технологиите, от които зависи зеления преход. Необходимостта от тези суровини в съвременните икономики нараства експанзивно, тъй като те са..

публикувано на 06.05.24 в 16:51

Цигуларят Мичо Димитров с 26-а самостоятелна изложба

До 30 май, в столичната галерия „Икар“, цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров представя 26-ата си самостоятелна изложба. Той е роден в Пловдив. Завършва музикално училище, а след това и Консерваторията в София при Боян Лечев и Владимир Аврамов. Финалист е на конкурса „Чайковски" в Москва, лауреат на конкурса „Фриц Крайслер" във Виена...

публикувано на 06.05.24 в 13:56

На акордеон свирят само храбрите

На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона. Това е датата, на която инструментът е патентован. За Калоян Куманов акордеонът е живот. Пред Радио София той сподели, че би разграничил акордеона от всички останали инструменти. „6 май е Ден на храбростта. Наистина този инструмент е за храбри хора, защото много малко хора издържат до край...

публикувано на 06.05.24 в 12:52

Започва новият сезон на "Литературни маршрути"

За шеста година фондация „Прочети София“ организира едно от най-важните си събития - „Литературни маршрути“. Тази година са подготвили 14 напълно нови градски литературни исторически разказа. Автори ще бъдат поети, писатели, литературни историци, изследователи и журналисти. Пред Радио София Тодора Радева от фондация „Прочети София“ обясни, че първият..

публикувано на 06.05.24 в 11:49

Церемония пред Паметника на Незнайния войн и концерт в София

Без парад ще премине празникът на армията. Ще има само церемония пред Паметника на Незнайния воин, както и концерт в София и други градове. Водосветът от традиционната церемония пред Паметника на Незнайния воин ще бъде отслужен от Врачанския митрополит Григорий, оглавил Светия синод след кончината на негово светейшество патриарх Неофит...

публикувано на 06.05.24 в 09:16

Слънчева сутрин на Гергьовден, следобед - дъжд

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в Западна България ще е с купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са предимно между 21° и 26°, в София - около 23°. В планините ще бъде предимно слънчево. След обяд над масивите в Западна..

публикувано на 06.05.24 в 07:35