"Една от целите на нашата компания, наред с това да се грижим за разделното събиране на текстил и оползотворяването на текстилните отпадъци е да запознаваме хората с това, колко е важно всъщност и какви са ползите от разделното събиране. Затова направихме и този калкулатор, чрез който те мога да видят с помощта на примери какъв е техният принос за околната среда, въвеждайки количествата текстилни отпадъци, които са изхвърлили в контейнерите и сравнявайки ги с примери от ежедневието", сподели тя.
По думите й калкулаторът показва какви са спестяванията от гледна точка на въглеродни емисии и използваната вода и почва, както и от гледна точка на микро пластмасата. На контейнерите има QR код, който като бъде сканиран показва еко калкулатора, който може да бъде видян и на сайта на TexCycle. Желева отбеляза, че напоследък доста се коментира темата с текстилната индустрия, като се използва термина "текстилът - новата пластмаса". Текстилната индустрия е отговорна за 10% от общото количество от глобалните емисии, като самото производство е доста замърсяващ процес.
"Носим ги доста кратко, данните показват, че понякога носим едва 7-8 пъти една дреха и вече не искаме да я носим. Ако тя попадне на сметището се разлага стотици години и води до още вредни въздействия, а ние произвеждаме и купуваме нови дрехи", отбеляза Желева.
Ако дрехите биват изхвърлени в специализираните контейнери за текстил, тогава те биват оползотворени и нищо не попада на сметищата. Рециклирането е на няколко етапа. Сортират се годните за повторна употреба, тъй като това е най-екологичният начин за оползотворяване. Тези, които не са годни се отделят за производството на памучни парцали. Отскоро във Варна има експериментална линия за сортиране по механичен начин.
"Само за тази година на територията на София сме събрали над 1000 тона текстилни отпадъци. От началото на системите за разделно събиране на текстил в София, което беше през 2019 година сме събрали над 4500 тона. В България, спрямо страните от Западна Европа разделното събиране на текстил стартира много по-късно. Причините за това са чисто икономически, просто качеството на суровината събрана в Западна Европа е по-високо", отбеляза Желева.
В момента тече процес на коментиране на законодателни инициативи в тази насока, като целта е във всеки град да има достатъчно контейнери за текстил. Срокът за приемане във всички държави на ЕС за разделно събиране на текстил е 2025 година. На 16 ноември 2023 ч в Галерия "Кредо Бонум" се открива изложба, на която са представени творби от текстилни отпадъци.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..