Протестите и отношението на гражданите в желание да постигнат промяна. Анализ на общественото поведение в България и други европейски държави са акцентите в разговора с антрополога доц. Евгения Благоева пред БНР-Радио София.
"В големия контекст, свързан с футбола и футболното фенство, привържениците на футболните агитки "по дифолт" са радикални. Много често - не само в нашата страна, те са носители на радикализъм и често са използвани за политическа, етническа или религиозна цел (случай между футболни агитки в Северна Ирландия), те са глобален феномен, който съществува не само в България", посочи тя.
От друга страна, хората се умориха от протести, тъй като те в България са доста неползотворни. Какъвто и да е рефренът на протеста, той трудно пробива и трудно достига до хората, към които е адресиран. Властта много трудно коригира поведение или ситуация, много трудна е чуваемостта, което е предпоставка да се повиши градусът на напрежението, твърди доц. Благоева.
Всички са съгласни с посланието на протеста, но по-тревожното е защо се стига до вандализъм, тъй като чрез вандализма нищо не се решава. Той причинява щети, но не носи никакви ползи, изтъкна експертът.
Стадионът като място на „отпушване“ на емоциите.
Футболът като игра се изражда и е далеч от това, което е бил в началото, днес в него липсва спортсменство и култура на отношенията. Когато хората имат нужда да отпушат емоциите си, тогава, специално за България, те много хитро биват използвани, активизирани периодично, като инструмент за прокарване на различни политически интереси, смята доц. Евгения Благоева.
По думите ѝ, културата на насилие, която буквално ни залива, е банализирана от младите, за тях то е особеност на жизнената среда, в която живеят, факт е моделът на криворазбраната мъжественост, според който, за да си мъж, трябва да караш с 200 по улиците.
Психологията на тълпата.
Когато сте в група, действа стадният инстинкт. Тогава човек може да извърши неща, които никога няма да извърши сам, защото отговорността се размива, подчерта антропологът.
Още аспекти по темата, чуйте в разговора на Данаил Конов.
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..