Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата песен Falling на Jean Mar - завръщане към Сиатъл от края на 90-те

Снимка: Радио София

Музикантът Жан Мар разказа в предаването "Радиокафе" за новата си песен Falling. Парчето е препратка към звука на рок музиката от 2000-та година. Текстът и музиката са дело на самия Жан Мар, за аранжимента се доверява на Ташо Колев (Jeremy?), а записите прави с Георги Станев (Гого). Изпълнителят живее в Швейцария, но музицира в България, като половината от времето пребивава у нас, а другата половина в Швейцария.

"Може би този ковид освен, че за съжаление отне животи и не беше хубав период в живота на хората, някак си промени представата за това какво значи да работиш и откъде. Оттогава концепцията да работиш от офис не е съвсем същата", отбеляза той.

Относно името на новата си песен Falling музикантът каза:

"Понякога си мислим, че летим, но летейки ние падаме. За мен музиката е един плавателен съд и за мен ако човек няма стойностен текст, това е просто една пропусната възможност да достигне до слушателите."

По думите му заедно с останалите музиканти - Ташо Колев и Георги Станев имат амбицията да направят албум.

"На 8 март имахме една кауза "Мъже против насилието" и продължаваме да сме на същата си позиция, но за съжаление освен нас и Inner Glowнямаше много подкрепа. Аз смятам да го повторим идния март отново. Според мен ние трябва да сме гласа на едно общество", сподели Жан Мар. По отношение на това, че песента е в стилистиката на звука от 2000-та година той каза:

"В музикалното пространство има едно мнение, че всичко трябва да е ново на всяка цена, всичко трябва да е радикално. Но някак си в това търсене на новото и фрапантното моето усещане е, че губим много музикална стойност. Сякаш губим усещането си за музика. Аз, като написах тази песен влязох в звукозаписното студио с нуждата и усещането да мога да запазя част от нещата, които харесвам. Аз съм такова поколение, че за мен музиката от 2000-та година е много ценна."

По думите му в звученето й има една емоционалност и прозрачност, която е характерна и за музиката на хората от Сиатъл - Крис Корнел, Кърт Кобейн... Текстовете и песните засягат много лични и дълбоки теми, а именно болката, депресията, загубената вяра в живота.

"Песента ми не засяга тези теми, но засяга нещо, с което ние се сблъскваме много често. А именно вярвайки в нещо, ние се сблъскваме с реалността и пред нас е изборът между това да се приемем ли като жертви, или просто да приемем, че понякога за да станем трябва да паднем", сподели музикантът.

Той отбеляза, че преди година е започнал да учи за психотерапевт и оттогава има нов прочит на всичко това, което се случва около него. Освен това каза, че в новата музика, която излиза липсва дълбочина, тя е по-повърхностна.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54