Столичната организация на Български Червен кръст традиционно отбелязва 1 декември - Международен ден за борба с ХИВ/СПИН с кампания по превенция на сексуално рисково поведение.
Предвидени са презентации в училищата и поредица от интерактивни дейности като работни ателиета, предизвикателства по темата, разпространение на информационни материали.
На 01.12.2023 г. от 11,00 ч. до 17,00 ч. пред Народния театър „Ив. Вазов”ще има позициониран кабинет на КАБКИС за безплатно тестване за ХИВ/СПИН и доброволци на 1-ва териториална организация на БМЧК-София ще раздават листовки и ще приканват гражданите към кабинета, а от 16,00 до 18,00ч. в подлеза пред Софийски университет „Св. Кл. Охридски” младежи ще раздават информационни материали и ще организират забавни предизвикателства за преминаващите граждани.
В 17:30 ч. на стълбите на Софийски университет доброволците от БМЧК-София ще направят традиционната лента в знак на съпричастност с жертвите и носителите на заболяването.В събитието ще участват представители на Асоциацията на студентите медици и Асоциацията на студентите фармацевти, доброволци и служители на Столичната организация на БЧК и други заинтересовани страни.
Столичната организация на Български Червен кръст организира закриваща пресконференция като част от дейностите по проект „Ние знаем правилата“ за представяне резултатите от проектните дейности с представители на отдел „Пътна полиция“ - СДВР, на ДА„Безопасност на движението по пътищата“, на СБДДС- Столична община, директори на училища, доброволци и служители на Столичната организация на БЧК и други заинтересовани страни.
Проектът е финансиран от Съвета по безопасност на движението на децата в София и акцентира върху системни и ефективни действия, целящи повишаване на нивото на безопасност на движението по пътищата и за опазване на здравето и живота на учениците от София.
Чрез методите „Учене чрез игра“ за по-малката възрастова група и „Връстници обучават връстници“ за по-големите ученици са реализирани информационна кампания и поредица от интерактивни дейности - работни ателиета, дискусионни срещи на обучени по темата младежи-доброволци с ученици, за развиване на умения за безопасно поведение на пътя, за нулева толерантност към употребата на алкохол, на наркотични вещества и към агресията на пътя за опазване на живота и здравето на децата.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..