Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книжно приключение с "Коледна песен" и Темз Арабаджиева

В предаването "Добър вечер, София“ ви правим съпричастни към едно вълнуващо книжно приключение с коледна палитра от книги – от Чарлз Дикенс през коледен сборник на български автори, класически коледни романи и до Елин Хилдебранд.

Гост и наш гид в приключението беше Темз Арабаджиева, която обяви, че всеки, който закупи книга за Коледа, гарантирано за него тя ще бъде бяла, топла и уютна.

"По това време на годината асоциациите ни са свързани с пухкав снежец, уютна камина и срещи с най-близките, а коледните книги са най-доброто предложение за търсачите на точно тези усещания", посочи тя. Коледа е уют, спокойствие, хармония, това е нейната същност, далеч от суетата на голямото пазаруване и след него голямото хранене. 

А нашето коледно приключение започна с най-класическата класика, а именно "Коледна песен" на Чарлз Дикенс. Тя е издавана и преиздавана много пъти, но най-новото й издание, което Темз представи, всъщност е една изключителна колаборация между текста на Дикенс и невероятните илюстрации на художничката Лиса Айсато. "Нейни са и магическите илюстрации в книгата "Цветовете на живота", където думите са изключително малко, но присъстват във всеки щрих", отбеляза Темз Арабаджиева.

"Коледна песен" е мрачна на моменти, но изключително поучителна история. Смятам, че това е една от вечните книги, към които е хубаво човек да се завръща, за да открие нови и нови неща", отбеляза още тя.

"Колко справедливо, безпристрастно и благородно е устроен светът, така че съдържащата се в болестите и мъките зараза, да се лекува с далеч по-неустоимите смях и добро настроение" - се казва в изданието. Анализ за историята за която ни разказва книгата, ще чуете в разговора.

Друго препоръчано издание в книжното приключение е сборникът с разкази "Нашата Коледа", което рестартира коледната разказваческа традиция в България.  В предговора съставителят на сборника Захари Карабашлиев, припомня, че първият писмен разказ, за който знаем е "Коледна песен". От него води началото си традицията на коледните истории по света, които успяват да развълнуват и вдъхновяват и до днес.

"В изданието "Нашата Коледа 2" се появява една много шарена плетеница от текстове, защото Коледа за всеки е нещо коренно различно, всеки възприема този празник по различен начин и в крайна сметка, тези 21 автори, успяват да уловят различни нюанси от празника", посочи Темз Арабаджиева. 

Читателят ще открие разкази освен на съставителя Захари Карабашлиев, от художника на корицата Дамян Дамянов, непрежалимия Георги Марков, Георги Господинов, Здравка Евтимова, Емануил Видински, Веселина Седларска, Тони Николов, Радослав Бимбалов, Мартин Колев, Кристин Димитрова, Деница Дилова, Кремена Кунева, която прави своя дебют като писател, Георги Караманев, Михаил Вешим, Ангел Иванов, Мария Касимова –Моасе, Деян Енев, Алек Попов, Николай Терзийски и Бойко Василев, познат в съвсем различно амплоа от писателското.

Чуйте още от интересния разговор с Темз Арабаджиева. В последната част на нашето приключение ще чуете за поредицата Winter на Елин Хилдебранд.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчев ден преди новите облаци

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в планинските райони ще превали краткотраен дъжд. Ще има и гръмотевици. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-югоизток. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 22° и 27°,..

публикувано на 21.05.24 в 07:20

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57