На 8 декември 2023 г. в Зала "България" ще бъде представена една оперна гала – събитие свързано със Симфоничния оркестър на Българското национално радио.
Събитието е с начало 19 часа и включва прекрасен концерт и представяне на новия компакт диск "Български оперни гласове".
По този повод в предаването "Радиокафе" гостуваха диригентът Григор Паликаров, продуцентът на музикалните състави на БНР Георги Еленков, който е част от екипа подготвил музикалния компакт диск, както и един от българските оперни гласове – басът Деян Вачков.
"Програмата, която се опитахме да съставим представлява не просто една компилация от оперни арии, а има някаква своеобразна драматургия в този концерт. Като диригент, който 20 години беше щатен в Операта съм правил много такива концерти – подбрани, красиви арии, изредени със съответните добри солисти. За мен вече не са предизвикателство. Предизвикателство беше концертът да има смисъл, да минава през различни националности, да има италиански, френски, руски блок, представяне на всеки солист, по възможност това, което е най-добре изпят,о в рамките на компактдиска да бъде включено в концерта", посочи диригентът Григор Паликаров.
Той допълни, че целта е да се представят достатъчно ярко музикалните състави на БНР, които са основен партньор в издаването на компактдиска и основни участници концерта. Ще участват също Смесеният и Детският хор. Оперната гала включва голямо музикално разнообразие и редица предизвикателства пред оркестъра и особено към неговата адаптивност.
Гласовете които ще участват са Александрина Пендачанска , която ще участва с два акцента – "Лейди Макбет" от Шекспир, и песента на Добри Христов "Девойче". Песента е част от Българския блок в програмата. Деян Вачков – с две прекрасни свои арии – "Гомес Де Силва" от Арнани и "Монолог на Борис Годунов" от едноименната опера, както и тенорът Иван Момиров. Той се завръща от спектакли в чужбина и ще представи "Наздравица" от "Селска чест", заедно със Смесения хор – интересен виртуозен номер и за солиста и оркестъра, както и "Арията на цветето" от операта "Кармен и Ne Sum Dorma, разри Паликаров. Специално участие ще има и Кирил Манолов с една от знаковите български арии "Хитър Петър", от Веселин Стоянов.
Солистът Деян Вачков е имал шанса през кариерата си да пее под палката на едни от на-големите диригенти, някои от които най-добрите в света. Завършва Музикалната консерватория, след което в периода от 2001 до 2003 година специализира в академията в Миланската скала. Там още на 21 години има възможност да участва в продукция съвместно с Пласидо Доминго, а по-късно и в още 10 продукции. Прави доста добра кариера в чужбина до 2016 година, както споделя самия той. Днес кариерата му не е толкова цветуща както навремето, но пък се надява отново да влезе в този кръг от приятели, в който е пял тогава.
"Общо взето съм пял в Италия по всички театри, като липсват само Рим и Флоренция, но съм бил осем години за по три месеца в Арена Дивероне, един от театрите в който съм пял най-много", отбелязва басът.
Участвал е в опери като "Кармен", "Ескамилио", "Аида", под палката на диригента Илиян Ковачев – един от най-добрите български диригенти, познат на световната сцена, но за жалост, не толкова в България.
Компактдискът, който ще бъде представен във вечерта на оперната гала ще бъде представен именно чрез концерта, който е замислен с тази цел, съобщи продуцентът Еленко Георгиев.
"Това издание сме го замислили от няколко години, тъй като реализирането не става много лесно. В Националното радио записваме много гласове през различните години, те се записват за архива на радиото и за излъчванията в радиопрограмите, но за да могат слушателите да слушат тази музика и в къщи, от няколко години. Политиката на Националното радио е да издава тези дискове, които могат да бъдат закупени от Рекламно-информационния център на радиото", каза той
Освен това допълни, че тази година са реализирани цели 3 издания – на баритона Кирил Манолов, който ще бъде и специален гост на събитието, издаден е и самостоятелен диск на Смесения хор на БНР, по повод неговата 70-годишнина и най-новото трето издание, чиято подготовка е отнела няколко години, защото е трябвало да се запишат най-добрите български гласове. В него са включени едни от най-действащите и най-големите оперни гласове на България към момента, концепцията е замислена в посока историята на тези български гласове, като в миналото са издавани на различни носители български гласове от различни поколения, но дефакто на действащото в момента поколение нямаме подобно издани", посочи продуцентът Еленко Георгиев.
Сред тях имената на съвременните ни именити изпълнители: Александрина Пендачанска, Красимира Стоянова, Владимир Стоянов, Кирил Манолов, Надя Кръстева, Габриела Георгиева, Радостина Николаева.
Още подробности, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..