Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперна гала в зала "България" ще представи с концерт компактдиска "Български оперни гласове"

Снимка: Радио София

На 8 декември 2023 г. в Зала "България" ще бъде представена една оперна гала – събитие свързано със Симфоничния оркестър на Българското национално радио.

Събитието е с начало 19 часа и включва прекрасен концерт и представяне на новия компакт диск "Български оперни гласове". 

По този повод в предаването "Радиокафе" гостуваха диригентът Григор Паликаров, продуцентът на музикалните състави на БНР Георги Еленков, който  е част от екипа подготвил музикалния компакт диск, както и един от българските оперни гласове – басът Деян Вачков.

"Програмата, която се опитахме да съставим представлява не просто една компилация от оперни арии, а има някаква своеобразна драматургия в този концерт. Като диригент, който 20 години беше щатен в Операта съм правил много такива концерти – подбрани, красиви арии, изредени със съответните добри солисти. За мен вече не са предизвикателство. Предизвикателство беше концертът да има смисъл, да минава през различни националности, да има италиански, френски, руски блок, представяне на всеки солист, по възможност това, което е най-добре изпят,о в рамките на компактдиска да бъде включено в концерта", посочи диригентът Григор Паликаров. 

Той допълни, че целта е да се представят достатъчно ярко музикалните състави на БНР, които са основен партньор в издаването на компактдиска и основни участници концерта. Ще участват също Смесеният и Детският хор. Оперната гала включва голямо музикално разнообразие и редица предизвикателства пред оркестъра и особено към неговата адаптивност.

Гласовете които ще участват са Александрина Пендачанска , която ще участва с два акцента – "Лейди Макбет" от Шекспир, и песента на Добри Христов "Девойче". Песента е част от Българския блок в програмата. Деян Вачков – с две прекрасни свои арии – "Гомес Де Силва" от Арнани и "Монолог на Борис Годунов" от едноименната опера, както и тенорът Иван Момиров. Той се завръща от спектакли в чужбина и ще представи "Наздравица" от "Селска чест", заедно със Смесения хор – интересен виртуозен номер и за солиста и оркестъра, както и "Арията на цветето" от операта "Кармен и Ne Sum Dorma, разри Паликаров. Специално участие ще има и Кирил Манолов с една от знаковите български арии "Хитър Петър", от Веселин Стоянов.

Солистът Деян Вачков е имал шанса през кариерата си да пее под палката на едни от на-големите диригенти, някои от които най-добрите в света. Завършва Музикалната консерватория, след което в периода от 2001 до 2003 година специализира в академията в Миланската скала. Там още на 21 години има възможност да участва в продукция съвместно с Пласидо Доминго, а по-късно и в още 10 продукции. Прави доста добра кариера в чужбина до 2016 година, както споделя самия той. Днес кариерата му не е толкова цветуща както навремето, но пък се надява отново да влезе в този кръг от приятели, в който е пял тогава.

"Общо взето съм пял в Италия по всички театри, като липсват само Рим и Флоренция, но съм бил осем години за по три месеца в Арена Дивероне, един от театрите в който съм пял най-много", отбелязва басът. 

Участвал е в опери като "Кармен", "Ескамилио", "Аида", под палката на диригента Илиян Ковачев – един от най-добрите български диригенти, познат на световната сцена, но за жалост, не толкова в България.

Компактдискът, който ще бъде представен във вечерта на оперната гала ще бъде представен именно чрез концерта, който е замислен с тази цел, съобщи продуцентът Еленко Георгиев.

"Това издание сме го замислили от няколко години, тъй като реализирането не става много лесно. В Националното радио записваме много гласове през различните години, те се записват за архива на радиото и за излъчванията в радиопрограмите, но за да могат слушателите да слушат тази музика и в къщи, от няколко години. Политиката на Националното радио е да издава тези дискове, които могат да бъдат закупени от Рекламно-информационния център на радиото", каза той

Освен това допълни, че тази година са реализирани цели 3 издания – на баритона Кирил Манолов, който ще бъде и специален гост на събитието, издаден е и самостоятелен диск на Смесения хор на БНР,  по повод неговата 70-годишнина и най-новото трето издание, чиято подготовка е отнела няколко години, защото е трябвало да се запишат най-добрите български гласове. В него са включени едни от най-действащите и най-големите оперни гласове на България към момента, концепцията е замислена в посока историята на тези български гласове, като в миналото са издавани на различни носители български гласове от различни поколения, но дефакто на действащото в момента поколение нямаме подобно издани", посочи продуцентът Еленко Георгиев.

Сред тях имената на съвременните ни именити изпълнители: Александрина Пендачанска, Красимира Стоянова,  Владимир Стоянов, Кирил Манолов, Надя Кръстева, Габриела Георгиева, Радостина Николаева.

Още подробности, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00