Три са основните стълбове на образованието – учителите, родителите и средата, каза пред Радио София председателят на Съюза на архитектите в България арх. Петър Диков.
„Ние продължаваме да изграждаме нашите училище тип казарма – един коридор и стаи, което в развития свят вече не е пространство за придобиване на знания и умения. Средата, която трябва да се предостави на децата, не само да придобиват знания, да придобиват умения, да развиват колективна работа, да се учат на самостоятелност и креативност, е далече от класическата класна стая…Средата, в която се обучават децата има много голямо значение“, коментира арх. Диков.
Според него, напоследък възлагането на строителството се извършва по т.нар. инженеринг.
„Т.е. казват възложителите – общини или държавата, ние имаме едни пари, искаме срещу тези пари да ни построите едно училище. Строителят кандидатства за обществена поръчка, печели и след това прави, както обикновено при инженеринга, най-бързо, най-лесно и най-евтино, но и най-некачествено. Тук качеството на самото строителство не е толкова важно, колкото качеството на средата, която се създава“, обясни председателят на САБ.
По думите му, това е мотивът за днешната конференция, а именно средата, която се създава да отговаря на новите тенденции в образованието. Друга тема, която обсъждат експертите е изоставените училищни сгради.
„Има светлина в тунела, защото вече има не малко училища, които са изоставени като общински и държавни, но е проявен интерес от частни инвеститори и те ги възстановяват, някъде като училищни центрове за специфично образование“, обясни арх. Диков.
Той добави, че конференцията се провежда именно в 145-то ОУ „Симеон Радев“, тъй като преди 8 години училището придобива строително разрешение на база проект за разширение и цялостна реконструкция по най-модерните изисквания, на базата на финландския опит. Това обновяване така и не се е случило до момента, обясни арх. Петър Диков.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
След броени дни в швейцарския град Базел ще се проведе поредното 69-ото издание на Конкурса за песен на Евровизия . Двата полуфинала са на 13 и 15 май, а големият финал е на 17 май . Тази година в състезанието участват 37 страни , като този път се наблюдава езиково разнообразие. Повечето от песните не са на английски език, както беше в..
Общо 11 458 деца са класирани в детски градини, ясли и предучилищни групи в София. 9720 са неприетите деца. Това съобщи Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община, при обявяването на местата от първото класиране за прием в детските градини и ясли в София. Общо кандидатстващите деца са 23 679. 3200 са свободните..
Арестант е избягал в Перник докато е бил конвоиран, но минути по-късно е задържан, потвърди регионалният говорител на МВР Венцислав Алексов. 24-годишен столичанин, за когото е имало данни, че е извършвал серия престъпления в Перник снощи е бил задържан на територията на Второ районно управление в кв. "Изток”. Проведени са процесуално-следствени..
От години експерти от областта на архитектурата, урбанизма, комуникациите, дизайна и мултимедията в сдружението "Градоскоп" работят усилено в "преоткриването на градските пространства". Мислят за облагородяване и обживяване на различни позабравени локации с потенциал в София, сред които и Сточна гара. Организират срещи, форуми, дискусии,..
В София тържествено се отбелязва Денят на Европа. Знамето на Европейския съюз беше издигнато на пилоните пред сградата на президентската институция - в присъствието на държавния глава Румен Радев, вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на Народното събрание Наталия Киселова, патриарх Даниил , кмета на столицата Васил Терзиев и други официални лица..
Предстоят два празнични дни за жителите и гостите на столичния район "Възраждане". На 10 и 11 май (събота и неделя) "в сърцето на града" - на бул. "Стефан Стамболов" ще звънят гласовете и ще се видят танците на талантливите деца от района, а специални гости ще бъдат Николина Чакърдъкова (10 май), рок и джаз с проф. Радулов, Васко..
Днес православната църква чества летния Никулден. Празникът е възпоменание за пренасянето на мощите на Свети Николай Чудотворец в италианския град Бари. Там се пазят и до сега. И събират поклонници от целия християнски свят. Св. Николай живял през IV век и бил епископ на град Мира в Мала Азия. Векове по-късно градът бил завладян от..