Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концертът "Present Past" поглежда към българския фолклор по съвременен начин

Концертът, който ще се проведе на 14 декември от 20:00 часа в Концертна зала на Национална музикална академия, е премиера на две музикални произведения, плод на едноименния проект "Present Past".

SONGS OF THE PRIMITIVE I е първото от двете произведения. Композитор е Петър Керкелов (България). Участват: Виктория Витренко (сопрано) и Академичен народен хор към НМА с ръководител Ваня Монева.

EQUI-VOCATIONS е второто произведение. Негов композитор е Чико Мело (Бразилия/Германия). Участват: Виктория Витренко (сопрано и пиано), Академичен народен хор към НМА с диригент Ваня Монева, Гергана Димитрова (народна певица), Алескандра Страшимирова (акордеон), Божидар Христов (гъдулка) и Изабел Сокол-Оксман (гъдулка).

"През юни месец се срещнахме всички и имахме една дискусия на тема "Какво означава музикално наследство" и как то влияе на всеки от нас като музикант и как се отразява на нас като изпълнители и творци в рамките на, така наречената, съвременна класическа музика", разказва за проекта Present Past Виктория Витренко.

Така се ражда идеята за създаването на две нови произведения на двама композитори – различни в своя произход, социализация, поколение, образование и музикални интереси, които да дадат различен живот на теренните записи от Музикалнофолклорния архив към Института за изследване на изкуствата в БАН, чрез своите творчески търсения.

От една страна е Петър Керкелов и неговия двупосочен артистичен поглед като композитор с интереси в съвременните музикални форми и използването на нови технологии, и етномузиколог. От друга страна e Чико Мело, който намира своя път в областта на българската музика, посредством различни консултации, но в същото време добавя опита си от работата с друга фолклорна музика и от културното наследство на родната си Бразилия.

"Аз се сблъсках със записи на традиционна музика, които Ви гарантирам, че нито Вие, нито аз, нито голяма част от българското общество познава. И аз разбрах, че не познавам своята собствена музика. Просто, защото това, което ни се представя по медии, по радио, в концертния живот като фолклорна музика е всъщност композиторска музика на фолклорна основа. Това са две различни неща. И аз се сблъсках с едни нов звуков свят", разказва за сблъсъка си с музикално-фолклорния архив с теренни записи към Института за изследване на изкуствата композиторът Петър Керкелов.

Посоката на концерта се обединява от намерението на Петър Керкелов за създаване на собствена "фолклорна" музика, основана на едновременната му връзка и откъсване от българската традиционна музика към мултикултурния подход на Чико Мело, чийто външен поглед ще има за цел да поднесе музика, която обединява целия свят. Ядрото на този проект е Виктория Витренко, която ще бъде изправена пред голямо гласово техническо предизвикателство. Тя ще пее както по класически начин, така и с фолклорни мотиви, а ще стигне дори и до поп звучене.

Съвместното изпълнение ще бъде крайна точка на този дълъг и сложен процес, който започва от чистото желание за експериментиране и общуване посредством музиката.

Повече за концерът-проект Present Past чуйте в звуковия файл.






По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00