Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Димитров се нарежда до останалите видни княжевци, чийто лица красят местния стадион

Снимка: Мария Бояджиева

В полите на Витоша, в квартал "Княжево", се намира едно спортно съоръжение, където можеш да се погрижиш за здравето си, да поиграеш футбол, волейбол или да тренираш фитнес на открито, докато се вдъхновяваш от зашеметяваща гледка към планината. Това място е княжевския стадион.

Освен да се насладиш на красивата Витоша обаче можеш и да научиш полезна информация за най-бележитие жители на "Княжево".

Инициативата "Княжевецъ - стадион на историята" на едноименната Фейсбук група и гражданска организация, запознава спортуващите с няколко легендарни личности, които са прекарали част от живота си в квартала.

В "Изложба на открито" можете да видите няколко информационни табла с портретна снимка, кратко представяне, година на раждане, любим цитат и автограф на незабравимите Боян Петров, Георги Марков, Илия Асенов - Гулето и Емил Димитров. Последно е откирто таблото на великия певец - на 23.12 миналата година. Датата не е избрана случайно. Това е рожденият ден на Емил Димитров, а церемонията съвсем не е твърде бляскава.

"Откриването направи лично неговият син - Емил Димитров-младши. Беше много скромно откриването. Точно такова, какъвто е и самият човек Емил Димитров. Наистина с колкото и княжевци да си говоря, всичките се изказват изключително ласкаво за него като човек. Ясно е, че той е звезда от огромна величина, но като човек той е много скромен и добър. И точно така и протече и откриването на самото табло", разказва Любо Стефанов член на Фейсбук групата "Княжевецъ" и един от най-дейните жители на района.

Разходката покрай таблата продължава с близки кадри на останалите видни княжевци.

"Търсим близък план на личността, за да може, когато човек застане тук да има много близък контакт с човека, на когото е посветено таблото", споделя още подробности Любо Стефанов.

В долния край на таблата са отпечатани логата на всички фирми, организации и администрацията на района, които са взели участие в инициативата. Редом до тях е и логото на княжевския стадион. То изобразява футболна врата, зад която се вижда прекрасната гледка на Копитото и цялата Витоша планина. За съжаление обаче тази гледка е възможно да не остане същата за дълго.

"Лошата новина е, че предният кмет, две седмици преди да му приключи мандата, неговият главен архитект е разрешил изменение на ПУП по този имот. И сега тук са планирани да изникнат около 6-7 огромни двайсетметрови блока", разтревожен е за съдбата на красивата гледка дейният княжевец.

Освен създаването на изложбата на открито, от гражданската организация "Княжевецъ" са се погрижили и за облагородяването на спортното съоражение. Надеждата е сега да пренасочат хората, които разхождат своите домашни любимци на територията му към съвсем близката алея за разходка, която преминава покрай реката.

Повече за княжевския стадион и изложбата на отркито чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00