Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви ще бъдат последствията от въвеждането на европейски регламент за нови геномни техники

Пред Радио София д-р Светла Николова от "Агролинк"

Светла Николова
Снимка: Невена Николова

Какви ще бъдат последствията от въвеждането на европейски регламент за ново поколение ГМО растения или т. нар. "нови геномни техники"?

Преди дни учени и браншови организации отново призоваха за оттегляне на документа и определиха предложените текстове като лобистки. На кръгла маса те алармираха, че новият регламент предвижда храни произведени по този начин да бъдат оставени без етикетиране, без проверка и без оценка на риска. На 11 януари 2024 г. предстои заседание на работна група към сектор "Земеделие" и въпросът за новия регламент отново ще бъде обсъждан.

Какви са опасенията свързани с този регламент е акцентът в разговора с д-р Светла Николова – доктор на науките, председател на сдружение "Агролинк".


Тя посочи, че 97% от българите се противопоставят на ГМО независимо дали са нови или стари. По думите й от края на декември миналата година, те не се наричат "нови геномни техники", а прецизни.

"Първо, не са прецизни и това го признават самите генетици, защото никой не може да изреже един ген точно в неговите размери, винаги може да бъде повече или по-малко. На обсъждането за което говорим (кръгла маса), не е отчетено мнението на всички учени, напротив, те са пренебрегнати, защото зад този регламент, всъщност стои лобито, което не се задоволява с това, че Европа остана един оазис, където не се отглеждат генетично модифицирани организми", обясни д-р Светла Николова.

Новите геномни техники не могат да бъдат еквивалентни и да бъдат отделени от досегашните ГМО, защото промяната в гена е промяна в генома, а промяната в генома означава модифициран организъм, допълни още тя.

Д-р Светла Николова уточни, че изрязването, преместването, пренареждането на гените в генома е промяна в генома и е модифициран организъм.

"Абсолютно ненаучно обосновано. Въобще целият регламент, защото целта му е да се освободят и да не бъдат подлагани на оценка на риска, да не бъдат подлагани на проверка и да не бъдат етикетирани всички семена и растения, които се произвеждат лабораторно засега от новите геномни техники", посочи тя. 

Отпадането на регулацията – контрола, оценката на риска е най-голямото опасение на земеделските учени, допълват от “Агролинк“


ГМО замърсява необратимо и то е несъвместимо с конвенционалното и биологичното земеделие, бе категорична д-р Светла Николова.

В звуковия файл ще чуете и становището на д-р Ивелин Ризов, който представлява България в работните групи по новия Европейски регламент.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Собствениците у нас застраховат по-малко от 10 на сто от имотите си

Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..

публикувано на 23.01.25 в 16:19

В БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024" с картини на ученици

Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..

публикувано на 23.01.25 в 16:02

Концерт "Деца свирят на деца" ще се състои в СГХГ

“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..

публикувано на 23.01.25 в 15:47

Жители на с. Богданлия не дават пасища за сметка на разширяване на селището

Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..

публикувано на 23.01.25 в 15:11
Corde Oblique

Деница Серафим с концерт в София с италианската група Corde Oblique

На 25 януари 2025 г. Деница Серафим ще изнесе съвместен концерт с италианската група Corde Oblique (Наклонено сърце) пред софийската публика. Деница Серафим е родена във Варна, където завършва Националното училище по изкуствата "Добри Христов“ през 1998 г. През 2002 г. се дипломира в Националната художествена академия в София, със специалност..

публикувано на 23.01.25 в 13:29
Николай Тодоров, учител по Български език и Литература във Валдорфското училище

Многоликият Николай Райнов

На 25 януари Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов. Тази година събитието е посветено на просветителската и издателската дейност на Николай Райнов и приносът му към полиграфията.  Николай Райнов е многопластова личност, която никога не се захваща само с една дейност. За много българи той е по-познат..

публикувано на 23.01.25 в 12:53
Стефан Йорданов на скорост

Сноукайт - сложи ските, яхни вятъра

Какво представлява сноукайтът и как може да бъде от полза на хората които го практикуват?  По темата ни разказа повече Стефан Йорданов в предаването “Спортна среща“. Сноукайтът се практикува през зимата в съчетание със сноуборд или ски .  Самият кайт представлява малък парашут и всъщност в съчетание със сноуборд или ски, позволява да се..

публикувано на 23.01.25 в 12:25