Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви ще бъдат последствията от въвеждането на европейски регламент за нови геномни техники

Пред Радио София д-р Светла Николова от "Агролинк"

Светла Николова
Снимка: Невена Николова

Какви ще бъдат последствията от въвеждането на европейски регламент за ново поколение ГМО растения или т. нар. "нови геномни техники"?

Преди дни учени и браншови организации отново призоваха за оттегляне на документа и определиха предложените текстове като лобистки. На кръгла маса те алармираха, че новият регламент предвижда храни произведени по този начин да бъдат оставени без етикетиране, без проверка и без оценка на риска. На 11 януари 2024 г. предстои заседание на работна група към сектор "Земеделие" и въпросът за новия регламент отново ще бъде обсъждан.

Какви са опасенията свързани с този регламент е акцентът в разговора с д-р Светла Николова – доктор на науките, председател на сдружение "Агролинк".


Тя посочи, че 97% от българите се противопоставят на ГМО независимо дали са нови или стари. По думите й от края на декември миналата година, те не се наричат "нови геномни техники", а прецизни.

"Първо, не са прецизни и това го признават самите генетици, защото никой не може да изреже един ген точно в неговите размери, винаги може да бъде повече или по-малко. На обсъждането за което говорим (кръгла маса), не е отчетено мнението на всички учени, напротив, те са пренебрегнати, защото зад този регламент, всъщност стои лобито, което не се задоволява с това, че Европа остана един оазис, където не се отглеждат генетично модифицирани организми", обясни д-р Светла Николова.

Новите геномни техники не могат да бъдат еквивалентни и да бъдат отделени от досегашните ГМО, защото промяната в гена е промяна в генома, а промяната в генома означава модифициран организъм, допълни още тя.

Д-р Светла Николова уточни, че изрязването, преместването, пренареждането на гените в генома е промяна в генома и е модифициран организъм.

"Абсолютно ненаучно обосновано. Въобще целият регламент, защото целта му е да се освободят и да не бъдат подлагани на оценка на риска, да не бъдат подлагани на проверка и да не бъдат етикетирани всички семена и растения, които се произвеждат лабораторно засега от новите геномни техники", посочи тя. 

Отпадането на регулацията – контрола, оценката на риска е най-голямото опасение на земеделските учени, допълват от “Агролинк“


ГМО замърсява необратимо и то е несъвместимо с конвенционалното и биологичното земеделие, бе категорична д-р Светла Николова.

В звуковия файл ще чуете и становището на д-р Ивелин Ризов, който представлява България в работните групи по новия Европейски регламент.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хубав ден, в София - до 27°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб вятър от изток, в Източна България до умерен от югоизток. Максималните температури ще бъдат между 26° и 31°, в София - около 27° . По Черноморието също ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са между 24° и 26°. Температурата на морската..

публикувано на 26.09.24 в 07:15

Образователна беседа в Перник насочва вниманието към опазването на околната среда

Опазването на околната среда е във фокуса на образователна беседа, която се организира от Сдружение "МоМенТор". Тя ще се проведе на 27 септември от 17.00 ч. в Международен младежки център – Перник. Кампанията е стартирала в началото на септември, сподели пред Радио София Катрин Петкова - председател на сдружението. „За този кратък период..

публикувано на 25.09.24 в 17:55
Страхил Делийски

Страхил Делийски: Политическият живот в момента е пъстър, но изборът не е голям

Политическите взаимоотношения в момента са далеч от разбирането за това какво е политика и какво е политическо име, коментира пред Радио София политологът и преподавател в Софийския университет Страхил Делийски. „Поради тази причина, тази разпокъсаност на политическия свят и подмяната му с проблематика далеч от същинския смисъл на политиката,..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Националното сдружение "Недвижими имоти" с безплатни консултации по имотни казуси в София

Националното сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ) организира безплатни консултации за граждани по имотни казуси в София. “Идеята е да информираме гражданите за пазара на недвижими имоти, да можем да им дадем отговори на въпросите, които ги вълнуват и да решим техни казуси и в крайна сметка, да се обозначим, че ние сме там и ни има”, коментира..

обновено на 25.09.24 в 16:03

Протест и контрапротест в София заради новите правила за придобиване на шофьорски книжки

Кандидат-шофьорите ще имат право на максимум 4 явявания на листовки и практически изпит. Тази и още промени в наредбата на Министерството на транспорта, регламентираща шофьорските курсове, влизат в сила от 10 декември. Аргументите за въвеждането им са както по-качествена подготовка и пълна дигитализация на информацията за проведените курсове и..

публикувано на 25.09.24 в 15:27
Яна Спиридонова, Тодора Радева и Ивана Хидкова

13-о издание на Нощ на литературата ще се проведе тази вечер в центъра на София

13-ото издание на Нощ на литературата ще се проведе тази вечер в центъра на София, от 18.00 до 21.30 часа на различни локации. Повече за събитието разказаха Тодора Радева и Ивана Хидкова в предаването “Добър вечер, София“. Форматът на инициативата е много интересен със своите 19 читателски гнезда, намиращи се в различни локации. Във всяко едно..

публикувано на 25.09.24 в 15:22
Цветелина Анастасова и Драгомир Костадинов с водещата Гери Пейкова

Разпадът на обществото като вдъхновение в изложбата "Фрагментация"

Изложбата на младия художник Драгомир Костадинов, озаглавена “Фрагментация“,  пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в “специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави,..

публикувано на 25.09.24 в 13:52