Тръмп към момента е водещ сред кандидатите на републиканската партия, но един от вътрешнопартийните му опоненти набира все по-голяма подкрепа.
Тук в Съединените щати номинациите на партиите за президент се определят oт първични избори и партийни събрания. Резултатите от тези гласувания са определящите финалните номинации на партийните конгреси по-късно тази година.
За демократите кандидатът към момента е сегашният президент Джо Байдън, а при републиканците фаворит е бившият президент Доналд Тръмп. Губернаторът на щата Флорида Рон ДеСантис се смяташе за най-големият конкурент на Тръмп, но в момента друг републиканец набира скорост - бившият посланик на САЩ в ООН при Тръмп - Ники Хейли.
Ако Хейли успее да покаже силен резултат идващата седмица в Айова, тя ще има потенциала да скъси дистанцията с Тръмп. Медиите ще почнат да говорят повече за нея и тя ще може да привлече по-голямо внимание към себе си с добре премерени цитати, интервюта и участие в събитие. И Тръмп вижда нейния потенциал. До скоро бившият президент вътрешнопартийно насочваше атаките си срещу ДеСантис – кандидат, който се приемаше като сходен на Тръмп минус склонността към лични нападки и надвиснали дела. Сега Тръмп вижада, че покдрепата към ДеСантис спада и атакува Хейли. Tръмп например я представя като слаба по въпросите за имиграцията в сравнение с неговата твърда ръка.
От своя страна сред критиките си Хейли посочва отказа на Тръмп да приеме загубата си от изборите през 2020 година.
Какво показва ново допитване на Suffolk University? В Айова сред потенциални участващи в партийно събрание 54 на сто казват, че за тях Тръмп е номер едно избор, 20 процента - посочват Хейли, а 13 - ДеСантис. Защо това е важно? Преди месец в Айова Хейли е била наравно или след ДеСантис.
Международната политика обикновено не заема централно място в президентските кампании тук, но в момента с войната на Русия срещу Украйна и войната на Израел с „Хамас“нещата са по-различни.
Времената на международната сцена са напрегнати и заради отношенията САЩ – Китай.
Така че този път и международни теми се очаква да се включат в кампанията. Интересно е към момента разцеплението в редиците на републиканците по въпроса за отпускане на помощ на Украйна. За някои като Тръмп фокусът да се измести към отпускане на повече ресурси за нуждите на страната, но за други като Хейли Америка трябва да помага, щом става въпрос за ответни реакции срещу лидери като руския президент Владимир Путин.
Що се отнася до войната на Израел, сред демократите има притеснения за намаляване на подкрепа за Байдън предимно от мюсюлмански групи, които са все по-критични относно справянето му с тази международна криза. Критици на Байдън по този въпрос посочват, че не се прави достатъчно за гарантиране сигурността на цивилните.
Ако съдим по данни от вторник на AdImpact, които правят мониторинг на реклами, темата за имиграцията е ключова. Само от началото на тази година думата „граница“ е била излъчена в политически реклами 1319 пъти – най-много от която и да е друга дума.
От лагера на Тръмп посочват, че Хейли е по-либерална по отношение на контрола върху границата, а от нейния лагер припомнят, че по време на мандата на президента Барак Обама именно под губернаторството на Хейли щата Южна Каролина приема едни от най-стриктните мерки за имиграция.
Скорошно проучване на CBS News/YouGov показва, че едва 32% от страната одобряват справянето с опазването на границата, докато 35 на сто одобряват действията на републиканците в Конгреса по темата.
Това определено дава зелена светлина за Тръмп да използва познати антиимигрантски похвати от кампанията си през 2016-а.
Но искам да обърна внимание и на друг акцент. Все още няма консенсус около това, което се е случило на 6 януари 2021-вa и това е тема, която за американското общество се оказва толкова ключова, колкото имиграцията и други теми като инфлацията и абортите.
Преди седмица Байдън предупреди, че ако Тръмп е преизбран, демокрацията в страната ще е под заплаха:
„Дали демокрацията е все още съкровена кауза на Америка? Това е най-належащият въпрос на нашето време и е това, за което са изборите през 2024-та,” каза Байдън.
Припомням, че на 6 януари 2021-ва привърженици на Тръмп щурмуваха Капитолия в момента, в който Конгресът приемаше резултатите от изборите, спечелени от Байдън.
Тръмп продължава да изтъква недоказани твърдения, че победата през 2020-а му е била открадната. Тръмп също твърди, че не той, а Байдън е заплаха за демокрацията. Защо? Ами защото срещу него се водят дела - за обръщане резултата на изборите през 2020-а и лошо боравене със засекретени документи. За Тръмп тези дела показват, че Байдън използва правителството срещу него.
Но броят на вярващите на Тръмп е значителен. Дори едно скорошно допитване на „Вашингтон Поуст“ и University of Maryland показва, че три години след нападението срещу американския конгрес, привърженици на републиканската партия са по-малко склонни да обвиняват Тръмп за щурма. Това е в сравнение с подобно допитване през декември 2021 г. и въпреки множеството дела и факти, които показват, че теориите за откраднати избори са безпочвени. Първият тест за силата на аргументите му ще бъдат първите партийните събрания в Айова на 15 януари, когато вечерта местните републиканци ще се съберат, ще слушат речи от представители на кампаниите и ще напишат имената на предпочитания от тях кандидат.Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..
Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..
Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..
С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..