Виктория Радославова е режисьор по монтаж на редица български филми и сериали, преподавател в Нов български университет, и изпълнителен директор на фондация "Чуй ме със сърцето". Посветила се е на каузата в полза на хората със слухови проблеми, като прави българското кино достъпно за тях, чрез осигуряване на субтитри към пълнометражни и късометражни филми. За да успее в това начинание и е отнело близо три години.
"От зараждането на идеята за създаването на фондацията и по-публичното представяне на този проблем с липсата на субтитри, за който дълги години сме казвали, че е една жестока пропаст, българското кино да е недостъпно за една огромна общност от глухи хора и хора с нарушения на слуха, всеки човек с някакъв проблем на слуха има потребност от тези субтитри", споделя тя.
Всичко започва от един простичък, човешки въпрос: "може ли този филм (Воевода) да се гледа със субтитри на български", зададен от Боряна Гюрова, която има близък със слухови проблеми.
"Тогава бях част от екипа на филма. Всички се стъписахме – как така на български, защо със субтитри и тя ни обясни, че има близък глух човек, който иска да го гледа", споделя Виктория. Тя се свързва с Боряна и става ясно, че това не може да важи само за един филм, а е добре да стане практика.
Сили в борбата ни дадоха глухите хора и тяхното желание да гледат кино, разкрива тя.
Срещнахте ли спънки по пътя си?
"Странно е, но единствените по-сериозни спънки дойдоха от известна съпротива на една част от чуващите хора, на които като че ли им беше неприятно да има субтитри навсякъде, а първата поправка в закона за съжаление влезе с тежкото задължение винаги да са със субтитри филмите и много хора се възпротивиха срещу това". Посочи още Виктория Радославова.
Успехът с днешна дата е факт, защото на 28 декември 2023 година влиза в сила последната поправка в правилника за изпълнение и прилагане на закона за кино, в която вече има точен регламент за изработването на субтитри. Приема се на държавно ниво стандарта изработен от фондацията "Чуй ме със сърцето" с преводач Андрей Георгиев.
"Не само, че ще има субтитри, но те ще отговарят на европейските стандарти, ще бъдат качествено изработени, глухите хора ще могат наистина да преживеят киното с едни хубави описания на звуци, на музика, на персонажи, на всички специфики необходими за разбиране на киното", споделя с вълнение Виктория Радославова.
При първите споделени срещи с киното:
"Аз просто бях в шок от начина, по който те гледат кино, защото чуващите имаме слух. Използвайки го ние се разсейваме, поглеждаме в телефона си, шушукаме с някой, докато глухите хора… Те общуват гледайки се в очите, заради жестовия език, който изисква тази пълна отдаденост в диалога. По същия начин възприемат изкуството.
Виктория Радославова и нейните съмишленици имат още мечти и цели за сбъдване
"Една от големите ни мечти е да бъдат излъчвани в националните телевизии български филми и сериали със субтитри и това мисля, че скоро предстои да се случи, заради влезлите поправки в Закона за Радиото и телевизията, които са предпоставка за това", поясни Виктория Радославова. С нея разговаря Деси Попова.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..