Виктория Радославова е режисьор по монтаж на редица български филми и сериали, преподавател в Нов български университет, и изпълнителен директор на фондация "Чуй ме със сърцето". Посветила се е на каузата в полза на хората със слухови проблеми, като прави българското кино достъпно за тях, чрез осигуряване на субтитри към пълнометражни и късометражни филми. За да успее в това начинание и е отнело близо три години.
"От зараждането на идеята за създаването на фондацията и по-публичното представяне на този проблем с липсата на субтитри, за който дълги години сме казвали, че е една жестока пропаст, българското кино да е недостъпно за една огромна общност от глухи хора и хора с нарушения на слуха, всеки човек с някакъв проблем на слуха има потребност от тези субтитри", споделя тя.
Всичко започва от един простичък, човешки въпрос: "може ли този филм (Воевода) да се гледа със субтитри на български", зададен от Боряна Гюрова, която има близък със слухови проблеми.
"Тогава бях част от екипа на филма. Всички се стъписахме – как така на български, защо със субтитри и тя ни обясни, че има близък глух човек, който иска да го гледа", споделя Виктория. Тя се свързва с Боряна и става ясно, че това не може да важи само за един филм, а е добре да стане практика.
Сили в борбата ни дадоха глухите хора и тяхното желание да гледат кино, разкрива тя.
Срещнахте ли спънки по пътя си?
"Странно е, но единствените по-сериозни спънки дойдоха от известна съпротива на една част от чуващите хора, на които като че ли им беше неприятно да има субтитри навсякъде, а първата поправка в закона за съжаление влезе с тежкото задължение винаги да са със субтитри филмите и много хора се възпротивиха срещу това". Посочи още Виктория Радославова.
Успехът с днешна дата е факт, защото на 28 декември 2023 година влиза в сила последната поправка в правилника за изпълнение и прилагане на закона за кино, в която вече има точен регламент за изработването на субтитри. Приема се на държавно ниво стандарта изработен от фондацията "Чуй ме със сърцето" с преводач Андрей Георгиев.
"Не само, че ще има субтитри, но те ще отговарят на европейските стандарти, ще бъдат качествено изработени, глухите хора ще могат наистина да преживеят киното с едни хубави описания на звуци, на музика, на персонажи, на всички специфики необходими за разбиране на киното", споделя с вълнение Виктория Радославова.
При първите споделени срещи с киното:
"Аз просто бях в шок от начина, по който те гледат кино, защото чуващите имаме слух. Използвайки го ние се разсейваме, поглеждаме в телефона си, шушукаме с някой, докато глухите хора… Те общуват гледайки се в очите, заради жестовия език, който изисква тази пълна отдаденост в диалога. По същия начин възприемат изкуството.
Виктория Радославова и нейните съмишленици имат още мечти и цели за сбъдване
"Една от големите ни мечти е да бъдат излъчвани в националните телевизии български филми и сериали със субтитри и това мисля, че скоро предстои да се случи, заради влезлите поправки в Закона за Радиото и телевизията, които са предпоставка за това", поясни Виктория Радославова. С нея разговаря Деси Попова.
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..