Изненадващи музикални тайни ще разкрие пианистката Венета Нейнска в първия от поредицата "Концерти с история", на 17 януари от 19:00 ч. в музей "Борис Христов" в София. Публиката ще научи истории за композитори-пианисти, които назад във времето взимат "назаем" мелодии от други автори и ги превръщат в известни произведения за пиано. В соловия Концерт с история: "Мелодии назаем" ще чуем любими произведения за пиано от Франц Шуберт, Ференц Лист, Сергей Рахманинов и други известни композитори.
Повече за любопитните моменти в света на класическата музика сподели самата Венета Нейнска в предаването "Добър вечер, София".
Не само у нас, но и в световен мащаб се наблюдава голям интерес към класическата музика и събитията свързани с нея са добре посетени, съобщи тя.
По думите й определено има бум след пандемията и това е много радостно, противно на очакванията и развитието на дигиталните платформи допринася за този интерес.
"На моите концерти обичам да общувам с публиката си, почти винаги се опитвам да водя диалог с моите слушатели, защото обожавам това, което правя. Много се интересувам за детайлите – произведения, композитори, изпълнители, инструменти и всичко свързано със свиренето на пиано, харесва ми да споделям тези факти и да получавам въпроси от публиката“" разкрива пианистката.
"Това е и причината, поради която ми се искаше в рамките на
Sofia Art Institute, (под чиято егида се провеждат тези концерти), да създадем такава концертна поредица в която в максимално неформална обстановка. Да поговорим за музиката, да я послушаме, да я посвирим, да има едно много ценно изживяване в което публиката да е част от самото събитие", посочи Весела Нейнска.
Любопитни факти разказани от пианистката Венета Нейнска, какво да очакваме и как ще се случва соловият Концерт с история - "Мелодии назаем", чуйте в разговора на Яна Спиридонова.
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..