Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоси от Широка лъка до Кения и Танзания събрани във фотоизложба

Снимка: Fb/Академия Артисти За Деца /Artists for Children Аcademy

Елена Панайотова е театрален режисьор, педагог и продуцент. 2024 година за нея започва с фотографска изложба, която е подредена в Галерия "Средец" към Министерството на културата. Експозицията е наречена "Артисти за деца" и съдържа над 200 снимки.  

По думите на Панайотова проектът е бил разпознат от световната организация UNESCO за световен принос в популяризирането на култура сред младите хора.

"Кое е толкова интересно на фотографиите? Освен, че е една методология, в която се работи с минимум 100 деца в един проект с различни ателиета (кукли, танци, маски, театър на маските, музика), които тези деца в неравностойно положение се въвличат в един месец в такава творческа работа, винаги завършва с голям приказен фестивал", сподели Панайотова.  

Тя отбеляза, че изложбата цели да онагледи и да предизвика диалог за това, колко е важно изкуството.

"Фотографът е част от общността, той е в центъра на събитието. В Африка почти не забелязваха, че сме бели, аз бях приета като част от общността. Атанас Кънев, който също пътуваше с мен беше приет и това даваше възможност да се хванат кадри от места, в които никой турист не можеше да попадне. Това е най-мащабната фотография за работа с деца изобщо", каза артистката.


На 22 януари 2024 година ще бъде и премиерата на книгата й, която се нарича "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка". В нея е обяснено как театърът хармонизира и решава проблемите в общностите. На 31 януари във финалния ден на изложбата ще има среща с учители и представители на образованието, както и театрални артисти. Целта й ще бъде как изкуството да може да навлезе в образованието.

По думите на фотографката мултикултурността е много важна, понеже живеем в свят, който се "отваря". Това има своите позитиви, защото разширява съзнанието и кара човек да разбере, че отвъд различията всички са еднакви.


"Най-важното според мен е да се развива въображението. Театърът осигурява това чрез преживяване", отбеляза Панайотова.

Тя добави, че театралното изкуство е част от преживяванията на децата, не като история, а като драма, като преживяване.

Повече подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчев ден преди новите облаци

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в планинските райони ще превали краткотраен дъжд. Ще има и гръмотевици. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-югоизток. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 22° и 27°,..

публикувано на 21.05.24 в 07:20

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57