Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Адриан Георгиев

Как технологиите и дигитализацията влияят върху музикалното образование

Проф. Адриан Георгиев

Проф. д-р Адриан Георгиев - зам.-декан на факултет "Наука за образованието и изкуствата", катедра "Музика и мултимедийни технологии" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" бе гост в предаването "Радиокафе" по повод 30-годишнината на департамента. 
Професионалният му път е свързан със Симфоничния оркестър на Българското национално радио, което дава тласък на по-нататъшната му преподавателска дейност.

"Винаги съм имал влечение към звукозапис, тонрежисура, това по някакъв начин впоследствие оформи моя професионален път, свързан със Софийския университет, със създаването на една нова иновативна специалност – „Медийни технологии и тонрежисура“, но не разглеждам това като нещо различно от работата ми като музикант", посочи той.

  • Образованието – тогава и сега

През 1995-1997 г. профилът на студентите беше по-различен, имаше доста повече свирещи студенти, които тогава се обучаваха в специалност "Музика" или "Музикална педагогика", профилът на кандидат-студентите днес е доста по-различен, все по-малко са инструментално подготвените кандидати за учителската професия, но пък от друга страна това е едно предизвикателство - да започнем да работим с хора, които просто харесват музиката като изкуство и в рамките на висшето си образование да придобият квалификация учител по музика", разказва проф. Георгиев.

"Дълго време се колебахме по какви критерии да приемаме нашите студенти – да има ли солфеж и елементарна теория на музиката, да няма ли, но някак си пандемията, за която вече забравихме, направи така, че да приемаме с държавни зрелостни изпити. Повярвайте, това не е невъзможно – от нотно неграмотни студенти в I курс, към края на II курс да бъдат напълно адекватни към теория на музиката и нещо, което се очаква от тях,  да бъдат завършени музикални педагози", допълни той.

Движим се доста добре, в добра позиция сме на пазара на труда, повече от 50-60% от завършилите специалност „Музика“ се реализират като учители по музика, има огромно търсене, не на последно място промяната в заплащането на учителската професия, вече е стимул, мотивацията на завършващите студенти е ключов елемент и именно тя ги реализира като професионалисти в сферата, отбеляза още проф. Адриан Георгиев.

През тази година той и колегите му отбелязват 30 години от първия випуск  по специалността "Музикална педагогика" (през 1994 г.)
Академичните тържества ще бъдат на 14, 15 и 16 май в Аулата на СУ, предвижда е специална конференция и концерт, на който ще бъдат поканени вече реализирани студенти и възпитаници.

Освен преподавателите по музика, в катедра "Музика и мултимедийни технологии" се обучават кадри по направление "Музикално и танцово изкуство" и по специалност "Медийни технологии и тон режисура".

"За някои това е просто фактология, но всъщност е изключително тежък процес, свързан с регулацията във висшето образование в България - поясни проф. Георгиев. - С гордост след 2017 г-, катедрата започва да работи и в областта на технологичната сфера, обучаваме студенти и в специалност "Медийни технологии и тон режисура" с една бакалавърска и няколко магистърски програми – "Аудиовизуален дизайн" и "Аудио-визуална реставрация". Всъщност, съвременните медии са изцяло дигитални, така че няма как да говорим за звукорежисурата и тонрежисурата като професия, без да отделяме изключително голямо внимание в това, нашите студенти да бъдат дигитално подготвени", каза още той.

В разговора ще чуете коментара му за развитието на технологиите от 60-те години до днес, за процеса на дигитализация през последния четвърт век и новото предизвикателство днес – изкуствения интелект, на който сериозно се е посветил изследователският институт към Софийския университет, за бъдещите проекти и нови посоки в образованието.

С проф. Адриан Георгиев разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16

Музиканти от няколко континента в Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров"

Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..

публикувано на 17.02.25 в 13:59
Преводачът на изданието Гриша Атанасов

Книгата "Самата аз" - извън баналните представи за звездата Катрин Деньов

Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов , записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното. В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни..

публикувано на 17.02.25 в 12:52

Заради снега спряха трите автобуса, които обслужват Витоша

На територията на цяла София продължават обработките със смеси срещу заледяване, както и избутване на снежна маса. Към 11.00 часа в понеделник, обработки се извършват със 170 снегопочистващи машини . Градският транспорт изпълнява маршрутите си при зимни условия, с изключение на автобусите към Витоша. Поради изключително обилния снеговалеж на Витоша..

публикувано на 17.02.25 в 12:33