Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Екимджиев смята, че промените в Конституцията са спазарени от сглобката

Адвокат Михаил Екимджиев
Снимка: Личен архив

Същинските промени в Конституцията са спазарени и те няма да бъдат обявени за противоконституционни от КС, прогнозира в ефира на Радио София адвокат Михаил Екимджиев от "Правосъдие за всеки".

По думите му КС бездейства и "12 галеници на съдбата, главно на политическите сили, битуват там по 9 години, с по 10-15 дела годишно, за сметка на куп привилегии и високи заплати, а в същото време ЕС по правата на човека е затрупан от български дела за правата и свободите ни".

Според него не е толкова важно дали в Конституционния съд участват представители на парламента, а най-важното е какви са техните качества, като в този контекст той посочи избирането на Десислава Атанасова за член на КС.

"Тя е емблематичен пример за неадекватна кандидатура. Дори несъмнените качества на Десислава Атанасова не биха могли съществено да занижат неговото ниво, той просто няма накъде да пропада", настоя той.

Юристът смята, че съществува вариант за ограничаване на възможността представители на Народното събрание да излъчват своя квота в НС.

Екимджиев посочи още, че Конституцията е спазарена в рамките на сглобката.

"Защото ние имахме едни идеи, един конституционен проект, който беше много по-радикален, който предвиждаше реална реформа на прокуратурата и реално ограничаване на правомощията на главния прокурор. Сега виждаме прокуратурата непокътната

Пред Конституцията се сбъдна това, което изтече от един подслушан разговор между Гешев и Борислав Сарафов, в който Борислав Сарафов се кълнеше на бившия си началник, като му казваше: о, само се прегрупираме и продължаваме напред. Това се случва по отношение на прокуратурата. Другото е, че ни излъгаха за пореден път с индивидуалната конституционна жалба, която беше най-консенсусната, най-непротиворечивата промяна, която съществуваше в първоначалния проект и срещу която не беше застанала нито една политическа сила.

В един момент, при второто четене се оказа, че тази идея за индивидуална конституционна жалба, при което всеки гражданин да може да се обръща към Конституционния съд, ако закон нарушава негови конституционни права и свободи е "загробена" и забравена. И само ако водим дело в обикновен съд и да убедим съдията, който разглежда съответното дело, че приложимият закон противоречи на Конституцията, той ако има свободно време и желание може да развие една кореспонденция в Конституционния съд и да го попита дали приложимият закон не е противоконституционен", посочи адв. Екимджиев.

Според юриста КС от години дълбае дъното, като той посочи решението му за Истанбулската конвенция, както и решенията за безкрайните мандати на регулаторите и държавните институции.

"Реално Конституцията ни е лишена от приложимост в обикновените съдилища, затова е непозната, затова тя в България е като мавзолей, в който са закопани основните ни права и свободи. А България не е правова държава и истинският конституционализъм идва не през КС, а през международните съдилища", настоя Екимджиев.

Той бе категоричен, че основната функция на Конституционния съд е да брани конституционните ценности, чрез правото на индивидуална жалба.

Повече подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00