Същинските промени в Конституцията са спазарени и те няма да бъдат обявени за противоконституционни от КС, прогнозира в ефира на Радио София адвокат Михаил Екимджиев от "Правосъдие за всеки".
По думите му КС бездейства и "12 галеници на съдбата, главно на политическите сили, битуват там по 9 години, с по 10-15 дела годишно, за сметка на куп привилегии и високи заплати, а в същото време ЕС по правата на човека е затрупан от български дела за правата и свободите ни".
Според него не е толкова важно дали в Конституционния съд участват представители на парламента, а най-важното е какви са техните качества, като в този контекст той посочи избирането на Десислава Атанасова за член на КС.
"Тя е емблематичен пример за неадекватна кандидатура. Дори несъмнените качества на Десислава Атанасова не биха могли съществено да занижат неговото ниво, той просто няма накъде да пропада", настоя той.
Юристът смята, че съществува вариант за ограничаване на възможността представители на Народното събрание да излъчват своя квота в НС.
Екимджиев посочи още, че Конституцията е спазарена в рамките на сглобката.
"Защото ние имахме едни идеи, един конституционен проект, който беше много по-радикален, който предвиждаше реална реформа на прокуратурата и реално ограничаване на правомощията на главния прокурор. Сега виждаме прокуратурата непокътната…
Пред Конституцията се сбъдна това, което изтече от един подслушан разговор между Гешев и Борислав Сарафов, в който Борислав Сарафов се кълнеше на бившия си началник, като му казваше: о, само се прегрупираме и продължаваме напред. Това се случва по отношение на прокуратурата. Другото е, че ни излъгаха за пореден път с индивидуалната конституционна жалба, която беше най-консенсусната, най-непротиворечивата промяна, която съществуваше в първоначалния проект и срещу която не беше застанала нито една политическа сила.
В един момент, при второто четене се оказа, че тази идея за индивидуална конституционна жалба, при което всеки гражданин да може да се обръща към Конституционния съд, ако закон нарушава негови конституционни права и свободи е "загробена" и забравена. И само ако водим дело в обикновен съд и да убедим съдията, който разглежда съответното дело, че приложимият закон противоречи на Конституцията, той ако има свободно време и желание може да развие една кореспонденция в Конституционния съд и да го попита дали приложимият закон не е противоконституционен", посочи адв. Екимджиев.
Според юриста КС от години дълбае дъното, като той посочи решението му за Истанбулската конвенция, както и решенията за безкрайните мандати на регулаторите и държавните институции.
"Реално Конституцията ни е лишена от приложимост в обикновените съдилища, затова е непозната, затова тя в България е като мавзолей, в който са закопани основните ни права и свободи. А България не е правова държава и истинският конституционализъм идва не през КС, а през международните съдилища", настоя Екимджиев.
Той бе категоричен, че основната функция на Конституционния съд е да брани конституционните ценности, чрез правото на индивидуална жалба.
Повече подробности чуйте в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..